Gündem Haberleri

  Euroyu kurtarma fonu değişiklik için masada

  Reuters
  17.01.2011 - 11:35 | Son Güncelleme:

  Euro bölgesi maliye bakanları, üyelerden gelebilecek yeni yardım başvuruları öncesinde kurtarma fonunun daha etkin kullanılabilmesi için kapsamlı çalışmaya başlamayı masayı yatırıyor.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor   

   

  Bugün toplanan bakanların aldıkları kararlar, hafta için Portekiz, İspanya ve İtalya'nın başarılı tahvil ihalelerinden sonra dolara karşı yüzde 3.7 değer kazanan euronun önümüzdeki günlerdeki performansı için de önemli olacak. 

   

  Avrupa Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası (ECB), geçen hafta Avrupa Finansal İstikrar Fonu'nun (EFSF) kapasitesinin hem de işlem penceresinin genişletilmesi yönünde çağrı yapmıştı.

   

  Brüksel'deki toplantılar öncesinde bu görüşlerini tekrarlayan ECB Başkanı Jean-Claude Trichet, "Fonun şu andaki yapısına bakıldığında hem kalite hem de miktar açısından güçlendirilmesi gerekiyor" dedi.

   

  EFSF, euro bölgesi üyelerinin verdiği teminatlarla piyasalardan 440 milyar euroya kadar borçlanabilme kapasitesine sahip.

   

  İSPANYA VE PORTEKİZ’E YETMEYEBİLİR

  Ancak en üst seviyede kredi notu istemesi nedeniyle, bu fonun etkin olarak verebileceği yardımın miktarı sadece 250 milyar euro tutarında bulunuyor. Portekiz ve İspanya'dan gelebilecek olası kurtarma talepleri durumunda bu kaynakların sınıra dayanabileceği belirtiliyor.

   

  EFSF ile ilgili tartışmalarda kilit rolü Almanya oynarken, Fransa fonun borç verme kapasitesinin artmasına sıcak baktığı izlenimini veriyor.

   

  Ancak Avrupa'nın önde gelen yetkililerinin Reuters'a verdiği bilgilere göre, başarılı Portekiz ve İspanya tahvil ihraçlarından sonra Berlin yönetiminin, fonun miktarının artırılması fikrinden uzaklaşmış görünüyor. Bahsi geçen iki ekonomi, Yunanistan ve İrlanda'dan sonra yardım talep etmesi en muhtemel ülkeler arasında gösteriliyordu.

   

  ALMANYA KAPSAMLI ÇÖZÜM PEŞİNDE

  Almanya, miktarın artırılmasından çok Mart ayındaki AB Liderler Zirvesi'nde daha geniş kapsamlı önlemler paketinin kabul edilmesi yönünde baskı yapıyor.

   

  Bugün, fonun artırılmasına şimdilik gerek olmadığını söyleyen Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, amaçlarının orta vadede çözüm sağlayacak önlemler almak olduğunu vurguladı. Schaeuble, borç sıkıntısı yaşayan euro bölgesi üyelerinin bütçe açıklarını kendilerinin çözmesi gerektiğini de belirtti.

   

  Almanya Başbakanı Angela Merkel de hafta sonu yaptığı açıklamada, euroyu istikrara kavuşturacak önlemlerin sadece daha güçlü ekonomik işbirliğini hedefleyen kapsamlı bir stratejik paket çerçevesinde sunulabileceğini söyledi.

   

  * Bu yazı Reuters'ın geçtiği, "Euro zone finance ministers to discuss changes to rescue fund" başlıklı haberden derlenmiştir.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet  

   

   

   

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı