Gündem Haberleri

  Eurovision'a 26.6 trilyon

  Hürriyet Haber
  28.10.2003 - 10:35 | Son Güncelleme:

  TRT Genel Müdür Vekili Haluk Buran, gelecek yıl mayıs ayında İstanbul'da yapılacak Eurovision Şarkı Yarışması'nın yaklaşık maliyetinin, 15 milyon euro (yaklaşık 26.6 trilyon lira) olacağının tahmin edildiğini söyledi. Buran, bu yıl Letonya'nın başkenti Riga'da yapılan ve Türkiye'nin birinciliği kazandığı yarışmanın maliyetinin, 11 milyon euro olarak belirlendiğini ifade etti. ''Geçen seferki 11 milyon euroydu ve bir yarışma vardı. Türkiye'de ise iki yarışma yapılacak.

  Buna göre, maliyetinin, 14-15 milyon euro olacağını tahmin ediyoruz'' diyen Buran, bu rakamın tümünün nakit olarak ödenmeyeceğini, büyük bölümünün sponsorlukla karşılanacağını bildirdi. Haluk Buran, şunları söyledi:''Bunların çoğu sponsorlukla hallediliyor. Mydonose Showland salonları için sponsor bulacak ve o şekilde karşılayacaklar. Karşılayamadıklarına biz katkıda bulunacağız. Bu da Avrupa Yayın Birliği (EBU) üyeleri arasında paylaşılacak. Nakit olarak çıksa bile 5 milyon euro falan olur herhalde...''

  Yarışma için hükümetten herhangi bir maddi yardım talep etmediklerini belirten Buran, ''Hükümetin sadece manevi desteği var, oyetiyor bize. Belki gerekirse Tanıtma Fonu yardım edebilir. Ama şu anda ihtiyaç o safhaya gelmedi henüz. Çünkü sponsorlarla karşılayabiliyoruz şu anda'' diye konuştu.

  Eurovision Şarkı Yarışması'nın yarı finali 12 Mayıs Çarşamba günü,finali ise 15 Mayıs Cumartesi günü İstanbul'da Mydonose Showland'da yapılacak.
   
  Yarı finalde başarılı olan 10 ülke, finale çıkmaya hak kazanacak. Bu yıl yapılan yarışmada başarılı olan 10 ülke ve Avrupa Yayın Birliğireferans üyesi 4 ülke ile birlikte finalde toplam 24 ülke yarışacak. Yarışmada Türkiye'yi ''Athena'' temsil edecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı