GeriGündem Euronun gelecek 10 yılda ayakta kalma şansı yüzde 20
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  17
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Euronun gelecek 10 yılda ayakta kalma şansı yüzde 20

Euronun gelecek 10 yılda ayakta kalma şansı yüzde 20
refid:16690761 ilişkili resim dosyası

Ekonomik analizler yapan danışmanlık kurumu Centre for Economics and Business Research (CEBR), euronun mevcut halinin devam etmesi durumunda gelecek 10 yıl içinde ayakta kalma şansının yüzde 20 olduğu değerlendirmesini yaptı.

Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor    

  

CEBR, bu yıl içerisinde üye ülkelerin milyarlarca euro tutarında borcu çevirmek zorunda olduğuna dikkat çekerek, 2011 için yaptığı tahmin listesinde yeni bir ‘euro bölgesi krizini’ ilk sıraya koydu.  

 

CEBR CEO'su Douglas Williams yaptığı değerlendirmede, "Euro dağılmasa bile bu sene dolar karşısında büyük oranda zayıflayacak" dedi.

 

400 MİLYAR EURODAN FAZLA  

Borç yükü altında bulunan ülkelerden sadece İspanya ve İtalya'nın bu yılın ilk yarısında 400 milyar eurodan fazla borcunu çevirmesi gerekiyor. Ancak, yatırımcıların Avrupa'nın yüksek borçlu çevre ülkelerine yönelik duyduğu kaygılar bunu neredeyse imkânsız kılıyor.

 

Douglas, "Euro bu noktada dağılabilir, ancak yine de Avrupalı siyasetçilerin normalde krize karşı koyabilecek durumdalar. Euronun dağılmasına neden olacak asıl şeyin ise, üye ekonomilerin uzun vadede kendilerini daha rekabetçi duruma getirecek önlemleri almaktaki başarısızlığında görüyorum" dedi.

 

Douglas, kredi piyasalarının rahatlaması ve bir krizin engellenmesi için hükümetlerin yeni parasal genişleme önlemleri alabileceğine de dikkat çekti.

 

TEORİKTİ GERÇEK OLDU

2010'da Kıta'da arka arkaya ortaya çıkan borç krizleri, daha önce teorik olarak yapılan spekülasyonları artık gerçek anlamda tartışılan bir konu haline getirdi.

 

Yunanistan ve İrlanda'nın, Avrupa ve Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) aldığı kurtarma yardımları sonrasında bu toplumsal öfkenin de büyümesi, euronun geleceğinin Avrupalı siyasetçiler arasında tartışılmasına neden oldu.

 

Bu durumdan olumsuz etkilenen yatırımcılar da hızlı bir çöküş beklemese de, euronun geleceği konusunda giderek artan biçimde endişelenmeye başladı.

 

Londra merkezli varlık yönetimi şirketi F&C de geçen ay yaptığı değerlendirmede, Avrupa Birliği'nin mevcut haliyle çok fazla devam edemeyeceğini ancak yine de eurodan çıkışın çok da muhtemel bir sonuç olmadığını belirtmişti.

 

F&C tahvil fonu yöneticisi Rebecca Seabroo konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, "Bu yıl gerçekleşecek olayların AB'yi daha sıkı kontroller ve mali politikalarda daha fazla birlik sağlama yolunda baskı altına alacağına inanıyoruz" dedi.

 

* Bu yazı The Telegraph'ta, "Euro stands just 20pc chance of survival in next decade" başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

 

 

EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                

EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

http://twitter.com/HurriyetEkonet  

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle