Gündem Haberleri

  EuroNCAP çarpma testi mankenini değiştirdi

  Hürriyet Haber
  14.04.2004 - 00:47 | Son Güncelleme:

  Dünyanın çeşitli ülkelerinden bir araya gelen mühendisler yeni bir çarpma testi mankeni yarattı. Otomotiv dünyası tarihinde ilk defa bir çarpma testi mankeni Amerika, Avrupa ve Asya'nın çeşitli bölgelerinden gelen teknik ekipler tarafından geliştirilip test edildi.

  1997 yılından itibaren ‘‘WorldSID’’ (Yandan çarpma için kullanılan test mankeni) olarak bilinen manken üzerinde çalışılıyordu. Yüksek ihtimalle dünyanın en akıllı test mankeni olan bu model içindeki 212 sensör sayesinde saniyede bin kereden fazla bilgiyi toplayıp bunları özel hafıza bölümlerinde saklıyor.

  BMW'de çalışan ve Avrupa Bölgesi başkanlığını yürüten WorldSID programının proje müdürü Edmund Hautmann konuyla ilgili şunları söyledi:

  ‘‘Şu anda dünyada yetişkin bir erkek boyutunda hazırlanan en az üç farklı test mankeni mevcut. ABD'de NHTSA tarafından üretilen manken ülkedeki yandan çarpma kurallarına uygun olarak tasarlandı. Avrupa'da üretilen bir diğeri Avrupa kurallarına uyan tek test mankeni. WorldSID'in özelliği tüm dünyada yandan çarpma için kullanılan tüzüğe uyan tek test mankeni olması.’’
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı