Gündem Haberleri

  Eurodaki düşüş sürüyor gözler ECB'de

  EkoNet
  06.05.2010 - 09:59 | Son Güncelleme:

  Yunanistan'daki borç krizinin diğer ülkelere de yayılacağı kaygısı piyasaları vurmaya devam ediyor. Euro, dolar karşısında 1.28 seviyesinin de altına inerek son 14 ayın yeni en düşük düzeyini gördü. Dış piyasalardaki kaygılar, içeride de doları TL karşısında 40 günün zirvesine taşıdı.

  Perşembe günü ilk işlemlerde dolar karşısında 1.2768 seviyesine kadar gerileyen euro daha sonra hafif toparlanarak 1.2771'e çıktı.       

   

  Piyasalar, Portekiz ve İspanya'nın da ekonomilerindeki sorunlar nedeniyle Yunanistan gibi borçlarını ödeyecek kaynak bulmada zorlanmasından endişe ediyor.

   

  Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in dün Portekiz'in not görünümünü negatif izlemeye alması ve üç ay içinde bir ya da iki kademe düşürebileceğini açıklamasının yanı sıra Yunanistan'da meydana gelen olaylar eurodaki düşüşün artarak sürmesinde önemli rol oynadı.

   

  İngiltere merkezli aracı kurum CMC Markets döviz analistlerinden Michael Hewson, " Yunanistan'da sosyal patlamanın yaşandığı bu dönemde, Moody's'in Portekiz'i olası bir not indirimi için izlemeye alma kararı, yatırımcıların borç ödeyememe sorunlarının çevre ülkelere sıçrayacağıyla ilgili endişelerini artırdı" dedi.

    

  DOLAR 1.54'Ü AŞTI  

   

  Dolar karşısında değer kaybeden euro, iç piyasada Türk lirası karşısında da düşüş yaşadı. Euro/TL paritesi günün ilk işlemlerinde 1.9670 seviyesinde seyretti.

   

  Euro/dolar paritesindeki gerileme iç piyasada doların hızlı bir şekilde yükselmesini de beraberinde getirdi. Dolar, açılışın hemen ardından bankalararası piyasa ve İstanbul serbest piyasada alışta ve satışta lira karşısında 1.54'ün üstüne çıktı. Dolarda hafta başından bu yana gerçekleşen kazanç yüzde 4'ü aştı.

   

  ECB ÖNLEM ALSIN 

   

  Yatırımcılar arasındaki euro kaygısı artarken, gözler bugün ECB'nin açıklayacağı faiz kararı ile euroda yaşanan krizi engellemek için ne gibi önlemler alacağına çevrildi.

   

  Analistler, euronun, kullanımda olduğu 11 yıllık dönemdeki en zor dönemini yaşadığını, bunun da ECB'yi krizin atlatılmasında daha etkin rol oynaması için baskı altına aldığını belirtiyor.

   

  Euronun kullanılmasına devam edilmesi konusunda verdiği destek ile bilinen ECB Başkanı Jean-Claude Trichet'in, bankanın mevzuatı izin vermese dahi gerekirse doğrudan devlet tahvili almayı da bir seçenek olarak düşünmesi gerektiği belirtiliyor.

   

  İngiliz bankası Royal Bank of Scotland'ın euro bölgesi Başekonomisti Jacques Cailloux konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, ECB'nin "euro bölgesini yıkmaktansa kuralları delmesinin" daha iyi bir seçenek olduğunu söyledi.

     

  BORSALAR DA DÜŞTÜ

  Eurodaki olumsuz hareket hisse senetleri piyasalarının da güne ekside başlamasına neden oldu. Avrupa'da borsalar yüzde 1'i aşan kayıplar yaşadı. İngiltere'de bugün yapılacak seçimlerin de etkisiyle Londra FTSE 100 Endeksi ilk işlemlerde yüzde 1.27 gerilerken, Paris CAC 40 ve Frankfurt DAX Endeksleri de sırasıyla yüzde 1.44 ile yüzde 0.64 değer kaybı yaşadı.

   

  Asya'da ise üç gündür ulusal tatil nedeniyle kapalı olan Japon Nikkei 225 Endeksi, geçen sene Mart ayından beri en sert düşüşünü yaşayarak yüzde 3.3 geriledi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı