GeriGündem Euro tahvil ihracına gelen taleple güven tazeledi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Euro tahvil ihracına gelen taleple güven tazeledi

Borç krizi fırtınasının son hızla estiği euro bölgesi, Avrupa Finansal İstikrar Fonu'nun (EFSF) dün düzenlendiği tahvil ihracına gelen yüksek taleple güven tazeledi. Olumlu havayla euro/dolar paritesi 1.37'nin üzerine çıktı.

Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor    

 

EFSF tarafından yapılan ihaleye dünyanın birçok bölgesinde faaliyet gösteren kamu ve özel fonlarından 40 milyar euronun üzerinde talep geldi. Bankacılar, daha önce gerek ülke gerekse de şirket tahvilleri için bu büyüklükte bir talep görmediklerini belirtti.

 

EFSF'nin beş yıl vadeli 5 milyar euro tutarındaki tahvil ihracına gelen bu talep, bu kağıt için faizin de düşük seviyede gerçekleşmesini sağladı. Borçlanmada faiz oranı Avrupa için referans olarak görülen mid-swap seviyesinin 6 puan, gösterge Alman tahvilinin (Bund) ise 48 puan üzerinde gerçekleşti. Daha önceki ihalede bu oranlar sırasıyla 12 baz puan ve 70 baz puan olarak gerçekleşmişti.

 

GÖZ ALICI BOYUTTA

İhaleyle ilgili değerlendirmede bulunan bir bankacı, "Talep göz alıcı boyutta. Daha önce gerçekleşen bu çapta bir talep hatırlamıyorum. Gelen taleple, hedeflenen tahvil arz miktarı 15 dakikada karşılandı" dedi.

 

İhraca gelen bu talebin, 12 yıldan beri hayata geçen euro birliğiyle ilgili borç endişelerinin zirve yaptığı bir dönemde gelmesi yatırımcıları şaşırttı.

 

Uzmanlar, bu talebin arkasında AB'deki politika yapıcılarının, euro bölgesini daha güçlü kılacak adımları atacağı beklentisinin etkili olduğunu belirtiyor.

 

En yüksek kredi notuna sahip olan EFSF'nin ihraç ettiği tahvillere, merkez bankaları, kamu fonları ve özel büyük çaplı fonlar rağbet gösteriyor.

 

HEM GÜVENİLİR HEM KÂRLI

Bir fon yöneticisi, bu fonları hem çok güvenli hem de gösterge Alman tahvillerinden daha fazla getiri sağladığı için tercih ettiklerini belirtti.

 

Bazı bankacı ve yatırımcılar, başarılı geçen bu ihracın euro bölgesi ortak tahvilinin hayata geçirilmesi için atılmış önemli bir adım olduğu görüşünü savunuyor.

 

Bu ihracın yanı sıra dün İspanya da çıktığı 2.2 milyar eurolu arzda aynı kağıdın Aralık'taki performansına kıyasla daha düşük maliyetle borçlandı.

 

* Bu yazı Financial Times'ta, "Strong debut for eurozone rescue bonds" başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

 

EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                

EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

http://twitter.com/HurriyetEkonet   

  

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle