Gündem Haberleri

  Euro İspanya'dan gelen adımla güç kazandı

  EkoNet
  14.05.2010 - 10:34 | Son Güncelleme:

  Euro, Avrupa'da açıklanan 750 milyar dolarlık acil yardım fonu mekanizmasının ardından, bölge ülkelerinden borçlarını azaltmak için gelen adımlarla yükselirken, küresel piyasalar da bu havadan olumlu etkilendi.

  Euro, bugün Asya işlemlerinde dolar karşısında değer kazanarak, dün ABD'de gördüğü 1.2615 seviyesinden, 1.2657'ye yükseldi. Japon yeni karşısında da değer kazanan euro, bu para birimi karşısında da 117.63 seviyesinden 117.95'e çıktı.   

   

  Tokyo merkezli Hachijuni Bank'ın işlemcilerinden Yoshifumi Suzuki eurodaki hareketle ilgili AFP'ye yaptığı değerlendirmede, "Piyasada şu anda bekle ve gör havasında" dedi

   

  Avrupa'da Yunanistan ile başlayan borç krizi tehlikesinin bölgedeki diğer ülkelere de sıçrayacağı ve küresel toparlanmayı sekteye uğratacağı kaygısı, İspanya 'nın kemer sıkma önlemleri çerçevesinde kamu çalışanların maaşlarında kesintiye gitmesiyle ve AB'nin de üyelerin bütçelerine daha sıkı kontroller getirmesiyle azaldı.

    

  Bununla birlikte Yunanistan'ın, AB ve Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) koordinasyonunda uygulamaya konulan 110 milyar dolarlık kurtarma paketinden, IMF'ye ait 5.5 milyar dolarlık kısmını alması da piyasalardaki rahatlamaya katkıda bulundu.

   

  SORU İŞARETLERİ SÜRÜYOR  

  Ancak son açıklanan acil kurtarma paketinin büyüklüğüne rağmen, yardımı yapacak olan ülkelerin bütçe açıkları göz önüne alındığında, bu mekanizma uygulamaya konulma noktasında kafaları karıştırmaya devam ediyor.  

   

  Suzuki, yatırımcıların paketi olumlu karşıladığını ancak diğer taraftan sorunları tam anlamıyla ortadan kaldıramayacağı endişesiyle, şimdilik ne euro da daha fazla satış, ne de alış yapmadıklarına işaret etti.

   

  1.25'İ GÖREBİLİR

  Suzuki diğer taraftan, euro bölgesindeki ülkelerin borç sorunuyla ilgili gelecek yeni endişelerin yeniden satış dalgasına neden olabileceğini ve euro/dolar paritesini 1.25'e kadar çekebileceği uyarısında bulundu.

   

  Bununla birlikte küresel borsalarda iyimser havayla dünkü yükselişler bugün de devam etti. Asya'da Japon Nikkei 225 Endeksi yüzde 2.2 yükselirken, Çin'de Şangay borsası ise yüzde 0.8 değer kazandı.

   

  ABD borsaları da yüzde 1 ile 2 arasında yükselişler kaydederken, petrolün varil fiyatı 75 dolara geriledi.

   

  Yatırımcıların güvenli liman olarak gördüğü altında ise Avrupa'daki sorunların uzun vadede ortadan kalkmadığı gerekçesiyle yükselişi sürdü ve ons fiyatı 1,247 dolarla rekor kırdı.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı