Gündem Haberleri

  Euro borç kaygısıyla dört ayın en düşüğünde

  Reuters
  07.01.2011 - 11:16 | Son Güncelleme:

  Euro, ABD'den gelen olumlu özel sektör istihdam verileri ve euro bölgesindeki borç endişeleriyle dolar karşısında 1.30 seviyesinin altına gelerek son dört ayın en düşüğünü gördü. ABD'de bugün gelecek olumlu tarım dışı istihdam verileriyle euro/dolar paritesinde yaşanan kaybın devam etmesi bekleniyor.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor    

   

  Euro/dolar paritesi Asya'daki işlemlerde 1.296'ya gerilerken bu 15 Eylül'den beri görülen en düşük seviye oldu. İçeride ise dolar/TL 1.56, euro/TL 2.02 ise seviyelerinden işlem görüyor.

   

  Dolar, hafta içinde beklentilerin oldukça üzerinde gelen Aralık ayı özel sektör istihdam rakamlarının, ABD ekonomisindeki toparlanmaya yönelik olumlu havayı artırmasıyla diğer para birimlerine karşı değer kazanmıştı. Ekonomistler, özel sektör istihdam verisindeki sürpriz yükseliş sonrası, tarım dışı istihdam için de tahminlerini artırmıştı.

   

  Hong Kong merkezli yatırım şirketi Louis Capital Markets'ın direktörü Tom Kaan, "ABD'deki istihdam rakamları 2011'de politika yapıcılar için olduğu kadar piyasalar için de en önemli faktör durumunda" değerlendirmesini yaptı.

   

  Kaan sözlerine, "Dolardaki son güçlenme hareketi büyük olasılıkla açık pozisyonların kapatılmasından kaynaklanıyor. Çünkü, yatırımcılar dolar tarafında çok satış yapmıştı. Ancak, ABD'deki işsizlik seviyesinde az da olsa azalış görürsek bu işlerin iyiye gittiğinin işareti olarak gösterecek" diyerek devam etti.

   

  ABD'de bugün açıklanacak olan Aralık ayı tarım dışı istihdam verilerini 175 bin civarında gerçekleşerek, yüzde 9.8 olan işsizlik oranını yüzde 9.7'ye çekmesi bekleniyor.

   

  Euro/dolar paritesinin düşmesinde diğer önemli etken ise Avrupa'daki borçlanma maliyetleri ve olası kredi krizi endişeleri rol oynuyor. Kıta'da ekonomik olarak zor günler geçiren Portekiz'in, önümüzdeki hafta yapacağı tahvil ihraçları öncesinde borçlanma maliyetlerinin yüzde 7'yi aşarak bu ülke için rekor seviyelere ulaşması euro üzerindeki baskıyı da artırıyor.

   

   

  * Bu yazı Reuters'in geçtiği, "Euro hits 4-mo low vs. dollar" başlıklı haberden derlenmiştir.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet  

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı