Gündem Haberleri

  Euro bölgesine ikinci destek Japonya'dan geldi

  WSJ
  12.01.2011 - 11:15 | Son Güncelleme:

  Japonya, bu ayın sonlarında İrlanda'nın gerçekleştireceği tahvil ihracına katılacağını açıklayarak, Avrupa'nın mali sıkıntı içindeki ülkelerini kurtarma çalışmalarına destek verdi.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor 

  Japonya Maliye Bakanı Yoshihiko Noda, Avrupa Finansal İstikrar Fonu tarafından bu ayın ilerleyen günlerinde ihraç edilecek tahvillerin yüzde 20’sinden fazlasını satın almayı planladıklarını söyledi.       

  Noda, "Euro bölgesi, bu ayın sonunda İrlanda ekonomisine yardımcı olmak için büyük miktarda tahvil ihraç etmeyi planlıyor. Büyük bir ekonomi olan Japonya, Avrupa’nın kurtarma çabalarına olan güveni artırmak adına, ihraç edilecek tahvilleri satın alabilir" diye konuştu.  

  Noda ek olarak, "Avrupa Finansal İstikrar Fonu’nun (EFSF) ilk turda ihraç edeceği tahvillerin yüzde 20’sinden fazlasını almayı planlıyoruz" dedi.      

  Avrupa ülkelerine yardım konusunda temkinli bir yaklaşım olsa da, Japonya’dan gelen teklif piyasalar tarafından olumlu karşılandı.

  Noda’nın açıklamasının ardından, 1.2915 seviyesinde işlem gören euro/dolar paritesinin, 1.2942’ye yükseldiği görüldü. Parite şu anki işlemlerde 1.2940 seviyelerinde bulunuyor.

  Toplam büyüklüğü 440 milyar euro olan EFSF, AB tarafından mali sıkıntılar yaşayan ülkelerine yardım etmek amacıyla Haziran 2010’da kuruldu.

  İSPANYA’YA ÇİN DESTEĞİ

  Diğer bir Asya ülkesi olan Çin ise geçen hafta İspanya’dan doğrudan tahvil satın almayla ilgilendiğini açıklamıştı. Elinde borç krizinin ilk kurbanı Yunanistan tahvilleri de bulunduran Pekin yönetiminin İspanya’dan ne kadar tahvil satın alacağı açıklanmadı.

  Japonya satın alacağı tahvilin miktarını detaylandırmasa da, Nikkei Borsası'ndan yetkililer, Tokyo hükümetinin ilk ihraçta alacağı yüzde 20’lik payın toplamda 100 milyar yen (930 milyon euro) tutarında olacağını belirtti.      

  EFSF, tahvil ihraçlarıyla 2012’de toplam 16.5 milyar euro toplamayı planlıyor.

  Uzmanlarsa, bu planın gözden geçirilmesi gerektiğini belirtirken, Japon hükümetinden yetkililer, EFSF’nin Ocak ayındaki ihracının hâlihazırda 8 milyar euro olduğunu söyledi.

  DÖVİZ PİYASASINI ETKİLEMEYECEK

  Japonya’dan gelecek alımlar döviz kurlarını çok fazla etkilemeyebilir çünkü Noda, tahvilleri satın almak için kendi euro rezervlerini kullanacaklarını açıkladı. 

  Japonya Maliye Bakanı, "Tahvilleri, elimizde bulunan euro rezervleriyle gerçekleştireceğiz" dedi.     

  Analistlerse, Japonya’dan gelecek yardımın, euro bölgesindeki temel sorunlara çözüm getirmeyeceğinin altını çizdi. 

  Mizuho Corporate Bank’ın üst düzey döviz işlemcilerinden Satoshi Tate, "Piyasadaki endişeler, daha çok euro bölgesindeki mali sıkıntılarla alakalı" dedi.


  *Bu yazı WSJ’de “Japan To Buy Euro-Zone Debt To Help Europe Tackle Debt Crisis” başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet  

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı