Gündem Haberleri

  Euro Bölgesinde enfalsyon arttı, işsizlik düştü

  A.A.
  31.10.2007 - 15:36 | Son Güncelleme:

  AB'de ortak para kullanan 13 ülkenin dahil olduğu Euro Bölgesi'nde bir önceki ay yüzde 2,1 seviyesinde bulunan enflasyon oranı, ekim ayında yüzde 2,6'ya çıktı.

  Resmi istatistik kurumu Eurostat'ın verilerine göre Euro Bölgesi ortalama enflasyonu geçen yılın ekim ayında yüzde 1,6 düzeyindeydi.

  Avrupa Merkez Bankası, petrol başta olmak üzere enerji ve gıda sektörlerinin sürüklediği enflasyonun yüzde 2 seviyesinin altı olan orta vadeli hedefini aşması karşısında evronun özellikle dolar karşısında rekor seviyede değer kazanmasını da gözönünde bulundurarak faiz artırım silahı kullanmaktan şimdilik kaçınıyor.

  Öte yandan Euro Bölgesi'ndeki ekonomik canlılık, enflasyonu körüklese de işsizlik oranının tarihinin en düşük seviyesine yakın seyretmesine neden oluyor.

  Eurostat'a göre Euro Bölgesi'nde Ağustos ayında yüzde 7,4 olan mevsimsel etkilerden arındırılmış işsizlik oranı, Eylül ayı sonu itibariyle yüzde 7,3'e indi.

  27 üyeli AB'de ise bir önceki ay yüzde 7,1 olan ortalama işsizlik oranı, Eylül ayında yüzde 7'ye geriledi.
  AB'de en düşük işsizlik oranları yüzde 3,1'le Hollanda ve yüzde 3,3'le Danimarka'da görülürken, en yüksek oranlar yüzde 11,1'le Slovakya ve yüzde 8,8'le Polonya'da kaydedildi.

  Eylül ayı itibariyle AB'de 16,7 milyon ve Euro Bölgesi'nde 11,2 milyon işsiz bulunduğu hesaplanıyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı