Gündem Haberleri

  Euro bölgesi kurtarma fonu kalıcı hale geldi

  AA
  15.02.2011 - 10:30 | Son Güncelleme:

  Euro bölgesi ekonomi ve maliye bakanları, 2013 ortasına kadar geçerli olan 500 milyar euroluk kurtarma fonunun kalıcı hale getirilmesi konusunda anlaşırken, miktar artırımında uzlaşamadı.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor    

  Euro Grubu Başkanı ve Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker, kurtarma  fonunun ilk aşamada 500 milyar euro olacağını ve miktarın her yıl gözden  geçirileceğini söyledi.

  Juncker, hazine tahvilleri piyasasındaki gelişmelerin endişe verici olduğunu, euro bölgesinde kurtarılan Yunanistan ve İrlanda'nın ardından en zayıf halka olarak görülen Portekiz'in durumunu gelecek hafta ve aylarda izlemeye devam edeceklerini kaydetti.

  Almanya'nın borç azaltımına yönelik bağlayıcı önlemler alınmadan Avro  Bölgesi'nde kurtarma mekanizmalarının güçlendirilmesine karşı çıkması nedeniyle  yatırımcılar Yunanistan, Portekiz ve İtalya tahvillerini satıyor.

  Kötümser beklentiler nedeniyle piyasalarda 10 yıl vadeli Portekiz  tahvillerinin faizi bugün yüzde 7.42'ye ulaşırken, gösterge niteliğindeki Almanya  tahvilleriyle faiz farkı yüzde 4.13'e çıktı.

  Euro bölgesinin Mayıs 2010'da oluşturduğu 500 milyar euroluk fona Uluslararası Para Fonu (IMF) da 250 milyar euro katkı kararı almıştı.

  Toplam 750 milyar euroluk fonun geçerlilik süresi 2013 ortasında doluyor. Piyasalar, kritik durumdaki Portekiz ve İspanya için yeterli olmayan fonun artırılmasını bekliyor.

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                   

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı