Gündem Haberleri

  Euro, 1.44 dolara dayandı dolar 1.18 YTL’ye geriledi

  Hürriyet Haber
  27.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Uluslararası piyasalarda Euro, dolar karşısında dün 1.4385 seviyesine kadar çıkarak yeni tarihi zirvesine ulaştı.

  Euro, en son dolar karşısında hafta başında 1.4348 ile zirveye çıkmıştı. ABD Doları’nın başta Euro olmak üzere önemli para birimleri karşısında hızlı değer kaybetmesi, içerde Türk Lirası karşısında da etkili oldu. Dolar, bankalararası piyasada dün 1.18 YTL seviyelerine geriledi.

  SON 8 YILIN ZİRVESİNDE: ABD Merkez Bankası’nın (FED) 31 Ekim’deki toplantı tarihinin yaklaşmasıyla faiz indirimini satın almaya devam eden uluslararası piyasalarda dolar, Euro karşısında 1.4385 dolar ile en düşük seviyeye çıktı. Böylece Euro, dün uluslararası piyasalarda 1999 yılından bu yana gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı.

  FED BEKLENTİSİ: Piyasa uzmanları, yurtdışında FED’in faiz indiriceği konusundaki görüşlerin giderek güçlendiğini belirterek ABD’den gelen dataların da bu faiz indirimini desteklediğini ifade etti. Avrupa’dan gelen dataların, FED’in faizi sabit tutucağı yönünde olduğunu dile getiren Ata Yatırım’dan Cem Tözge, "Ancak ABD dataları tam tersi yönde. FED faiz indirimine devam ettiği sürece dolardaki değer kaybı devam edecektir" yorumun yaptı.

  İÇERDE 1.18 YTL’YE İNDİ: ABD Doları’nın başta Euro olmak üzere uluslararası para piyasalarında hızlı değer kaybetmesi içeride de etkisini gösterdi. Bankalararası piyasalarda güne 1.19 YTL’nin üzerinde başlayan dolar, öğle saatlerine doğru artan satışlarla inişe geçti ve 1.1880 YTL seviyesine kadar geriledi. Dolar, gün sonunda aynı piyasada 1.1895 YTL’den işlem görürken valörlü işlemlerde 1.19 YTL’nin üzerinde bir değerden satıldı. Dolar serbest piyasada da 1.1850 YTL’den alınıp 1.19 YTL’den satıldı.

  BORSA YÜZDE 1.29 PRİMLİ: Dış borsaları izlemeye devam eden İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda da (İMKB) lokomotif hisselerde alımlar ağır bastı ve Ulusal 100 Endeksi haftayı artıyla tamamladı. Endeks, günü yüzde 1.29 primle 56 bin 446 puandan kapandı. Fortis Yatırım Portföy Yöneticisi Enver Gürsoy, "Dış borsalar izlendi ancak yatırımcı üç günlük tatil öncesinde temkinli davranmayı tercih etti" dedi.

  AVRUPA BORSALARI ARTIDA: Öte yandan ABD’nin mortgage kredisi veren en büyük kuruluşu olan Countrywide Financial Corp. yılın üçüncü çeyreğinde ABD konut piyasasındaki bozulmanın etkisiyle 1.2 milyar dolar zarar ettiğini açıkladı. Şirket ayrıca, ek likidite sağlamak için görüşmeler yapmakta olduğunu bildirdi. Ayrıca Merrill Lynch CEO’su Stan O’Neil’in de, gelecek haftaya kadar görevden alınmayı beklediğini açıkladı. Bu açıklamaların ardından ABD ve Avrupa borsaları yükseldi.

  Gelişmekte olan borsalar tüm zamanların zirvesinde

  GELİŞMEKTE olan ülke borsaları tüm zamanların en yükseğine çıktı; ABD Merkez Bankası’nın (FED) önümüzdeki hafta yapacağı toplantısında faiz oranlarını düşüreceği beklentisinin doları düşürmesiyle yüksek getirili para birimleri toparlandı. ABD’de önceki gün açıklanan dayanıklı mal siparişleri ve yeni konut satışlarında zayıf veriler, Fed’in faiz oranlarını düşüreceği beklentisini artırdı. SEB Merchant bankacılık yayımladığı bir araştırma notunda, "Para politikasında yapılacak gevşemenin büyüklüğünden bağımsız olarak, muhtemelen dolar düşmeye devam edecek ve gelişen piyasaları (EM) destekleyecek" dedi. EM borsaları yüzde 1.3 yükselerek 1.300 puanla tarihinin en yükseğine çıktı. Bear Stearns’ten Tim Ash ise "Genel varsayım EM’ler için temel göstergelerin oldukça güçlü olacağı yönünde" dedi. JP Morgan EMBI + endeksine göre EM spreadleri ABD Hazine tahvilleri üzerinde 5 baz puan daralarak 202 baz puan oldu. Bu hafta içinde dolar karşısında 17 ayın zirvesine tırmanan Güney Afrika randı ise kazançlarını büyük oranda korudu.

  Petrol 92 dolarla rekor kırdı

  KUZEY yarımküredeki kış mevsimi öncesinde arz kaygılarıyla Brent petrolü varil başına 89.27 doların üzerine, ABD ham petrolü ise 92.05 dolarla yeni rekor bir rekor kırdı. Petrolün rekor fiyata yükselmesinde arz kaygılarının yanısıra Amerika ve İran arasında yaşanan jeopolitik sorunların da etkili oldu. Son artışla birlikte petrol fiyatları Ocak ayından bu yana yükselişi neredeyse yüzde 50’ye ulaştı.

  İRAN ETKİSİ: Perşembe günü Washington’ın İran’a karşı yeni yaptırımlarda bulunacağını duyurması petrol fiyatlarındaki artışta önemli rol oynadı. Petrolün aralık vadeli fiyatı 1.76 dolar yükseldi. Fiyatlardaki bu rekor artışlar Shell, Petro-Canada gibi firmaların kárını destekledi. fiyatlardaki artışla birlikte kıtalararası uçuşlarda business class bilet fiyatlarının da yüzde 8 oranında artması bekleniyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı