Gündem Haberleri

  Eurimages'dan Türk sinemasına destek

  Hürriyet Haber
  12.07.2001 - 13:38 | Son Güncelleme:

  Hollwood sinemasına karşı Avrupa sinema sanayiini korumak amacıyla Avrupa Konseyi bünyesinde kurulan Eurimages, Tayfun Pirselimoğlu'nun Hiç Bir Yerde adlı filmine 4. 6 milyon Euro destek sağlayacak. Bunun yanısıra Melekler Evi, Mayıs Sıkıntısı ve Cahil Periler'in dağıtımını da sağlayacak.

  Avrupa Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren Eurimages, yönetmenliğini Tayfun Pirselimoğlu'nun yaptığı, Türk-Alman ortak yapımı Hiç Bir Yerde isimli filme maddi destek sağlama kararı aldı.

  Danimarka'nın başkenti Kopenhag'ta toplanan Eurimages temsilcileri, Pirselimoğlu'nun filmi ile birlikte 13 Avrupalı ortak yapım için toplam 4.6 milyon euro tutarında maddi yardım yapmayı kararlaştırdı.

  Eurimages, Ömer Kavur'un yönettiği Melekler Evi isimli filmin Bulgaristan'da dağıtımını üstlenen Vadi Van Kris şirketine, Nuri Bilge Ceylan'ın yönettiği Mayıs Sıkıntısı adlı filmin Danimarka'da dağıtımını üstlenecek Posthus Theatret şirketine ve Ferzan Özpetek'in yönettiği Cahil Periler isimli filmin Slovakya'da dağıtımını üstlenen Walter Nittnaus isimli şirkete maddi destek sağlayacak.

  Hollywood sinemasına karşı Avrupa sinema sanayisini korumak amacıyla 1988 yılından bu yana faaliyet gösteren Eurimages, Türk film dağıtımı şirketi İrfan Film Ticaret'e, Belçikalı yönetmen Dominique Deruddere'nin yönettiği Everbody Famous isimli filmin dağıtımını üstlendiği için, Spot Film şirketine ise Fransız yönetmen Patrice Chereau'nun Intimacy isimli filminin dağıtımını Türkiye'de üstlendiklerı için maddi yardım sağlayacak.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı