GeriGündem Etüt-Beslenme ilköğretim Okulları kapatılmasın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Etüt-Beslenme ilköğretim Okulları kapatılmasın

İstanbul’da sadece çalışan anne babaların çocuklarının eğitim aldığı Etüt-Beslenme İlköğretim Okulları’na öğrenci alımının durdurulmasına veliler tepkileri sürdürüyor.

Geçen hafta İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’nün önünde gösteri yapan veliler, bu okulların kapatılmaması için yazdıkları imzalı dilekçeleri teslim etti. Önceki gün de 3 bini aşkın veli Kadıköy’de buluşarak bu okulların statüsünün değiştirilmesine tepki gösterdi. Veliler, 20 bine yakın öğrenciye eğitim veren, tam zamanlı 19 okulun kapanmasına kızgın. Konuyla ilgili Hürriyet’e konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, Etüt-Beslenme İlköğretim Okulları’nın sadece İstanbul’da olduğunu belirterek, “Bu okullar 1995’te Bakanlık onayı ile kuruldu. Kura ile öğrenci alımı yapılıyor. Okulların bulundukları bölgeden öğrenci almak zorunlu tutulmuyordu. Şimdi tüm okullara, adrese dayalı kayıt sistemine göre öğrenci alıyoruz. Mevcut okullarımızın alt yapısını düzenliyoruz. Özel uygulamaları kaldırıyoruz. Artık herkes aynı şekilde okullara girecek” dedi. Yıldız, şöyle devam etti: “Çocukları etüt beslenme okullarına devam eden aileler mağdur edilmeyecek. 1. ve 5. sınıfa geçenler adrese dayalı kayıt sistemine göre okula gidecek. Ama 2, 3 ve 4. sınıftakileri aldığımız gibi mezun edeceğiz. 4. sınıftan 5. sınıfa geçenler zaten yeni düzene göre ortaokula geçmiş oluyor. 3 yıl içinde bu çocuklarımız mezun olacak. Biz de değişimi tamamlamış olacağız.” Okullarda 2 saat seçmeli ders yapılacağını anlatan Yıldız, isteyen her öğrencinin bu etüt saatlerinden faydalanabileceğini söyledi ve ekledi: “İstanbul genelinde yapılan eylemlerin bu kadar büyümesi anlamsız. Sendikalar ve farklı görüşte olanlar bu olayı ateşliyor.”

Özel okulların kucağına itiliyoruz

Veli Özlem Göksoy (45): 10 yaşında bir oğlum var. Bu sene 5. sınıfa geçiyor. Etüt-Beslenme Okulları’nın statüsünün değiştirilmesiyle çocuğum okuluna devam edemeyecek. Bu okullara 8 yıllık eğitim için kuraya başvurmuştuk. Kazanılmış bir hakkımız var. Şimdi kapsam dışı bırakılıyoruz. Bu değişimle özel okulların kucağına itiliyoruz.

Kapatmayın, çoğaltın

Veli Seda- Turgay Erbaş: Çocuğumuz bu yıl birinci sınıfa geçti. Etüt-Beslenme Okulları’nın kapatılma kararıyla mağdur olduk. Geçen yıl bize söz verildi. Sahip olduğumuz bir hakkımız var ama şimdi kullanamayacağımız söyleniyor. Çocuğumuzu özel okula gönderecek durumumuz yok. Ayrıca okuldan arta kalan zamanda çocuğumuzu nereye emanet edeceğimizi bilmiyoruz. Bu okulları kapatmak yerine diğer okulları da Etüt-Beslenme Okulları kalitesine getirmek daha mantıklı değil mi?

ÖSYM’ye LYS’deki 3 soru için iptal dilekçesi

ÖSYM’nin önceki gün yaptığı Lisans Yerleştirme Sınavı’nda (LYS) Biyoloji testinin ardından bir hatalı soru iddiası da Coğrafya testi için geldi. Celal Aydın Dershaneleri Coğrafya Bölüm Başkanı Mehmet Baranaydın, Coğrafya testinde 6,7 ve 8. soruların hatalı olduğunu iddia ederek, soruların iptali için ÖSYM’ye dilekçe ile başvurdu. Baranaydın, Hürriyet’e sorularda tespit ettiğini iddia ettiği hatalar ve cevaplarına ilişkin şu bilgileri verdi:

Bilimsel bir hata

“Basına verilen kitapçığın 6. sorusunda Türkiye’de yüksekliğe bağlı olarak sıcaklık ve yağış dağılışı sorulmuştur. Yükseklik arttıkça sıcaklık azalır fakat belirli bir yüksekliğe kadar yağış artar. Oysa cevap olarak verilen seçenekte yükseklik arttıkça yağış azalmış, deniz seviyesine indikçe yağış artmıştır. Bu bilimsel bir hatadır. 8. sorudaki tabloda ‘İş gücüne dahil olmayan nüfus oranı’ şeklinde bir ifade kullanılmıştır. Bu ifade, çalışma çağında olduğu halde çalışmayanları mı, çalışma çağında olmayan bağımlı nüfusu mu, yoksa her ikisini de mi ifade etmektedir? Bu bilgi de kafa karıştırmaktadır.

2 Karacadağ var

7. sorunun D seçeneğinde Karacadağ yer almaktadır. Türkiye’de biri İç Anadolu’da diğeri Güneydoğu Anadolu’da olmak üzere iki Karacadağ vardır. İç Anadolu’da ki Karacadağ’ın zirvesi kışın karla kaplanır, ilkbahar ve yaz döneminde ise dağ çayırları görülür. Dolayasıyla bu seçenek de öğrencileri zorlamıştır. Ve soru hatalıdır.”  Esra KAYA / ANKARA

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle