Gündem Haberleri

  Etiler'de patlama: 8 yaralı

  Elvan EZBER/İSTANBUL, (DHA)
  26.05.2011 - 09:18 | Son Güncelleme:

  Etiler'de Koç Köprüsü altında İETT durağında bomba patladı. Patlamada 1'i polis 8 kişi yaralandı. Yaralılardan Ayten Bal'ın bacağını kaybettiği açıklandı. Polis ikinci bir bombanın patlaması ihtimaline karşı bölgeyi boşalttı, cep telefonu sinyalleri kesildi. Etiler her iki yönde de trafiğe kapatıldı.İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, saldırının hedefinin polis olabileceğini söylerken İstanbul Valisi Hüseyin Mutlu ise ''Hedef sivil vatandaşlardı'' dedi. Patlamanın yaşandığı bölgede delillerin toplanmasının ve yapılan incelemenin ardından yol tekrar ulaşıma açıldı.

  OLAY YERİNDEN İLK FOTOĞRAFLAR

  DÜNYA PATLAMAYI BÖYLE GÖRDÜ / FOTO GALERİ

   Etiler’de saat 09.00 sıralarında Koç Köprüsü altında, parça tesirli ve zaman ayarlı bomba patladı. Patlama nedeniyle biri polis 8 kişi yaralandı. Patlama yerinin hemen yakınında İETT otobüs durağı bulunuyor. Patlamanın etkisiyle Koç Köprüsü’nden beton parçaları koptu. Olay yerine çok sayıda polis, sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi.  

  İŞTE ETİLER'DEKİ PATLAMA ANI / WEB TV

  PATLAMANIN OLDUĞU YER / WEB TV

  2'SİNİN DURUMU AĞIR  

  İstanbul İl Sağlık Müdürü Ali İhsan Dokucu patlamada yaralanan 8 kişiden 2'sinin durumunun ağır olduğunu belirtti. Bacağı kopan bir vatandaş ameliyata alındı. 

  YARALANAN KADIN BACAĞINI KAYBETTİ

  Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Ayten Bal'ın durumunun ciddi olduğu ve bacağını kaybettiği belirtildi. Bal ve yanındaki arkadaşı Ceyhan Mercan otomobille ilerlerken patlamanın meydana geldiği ifade edildi.

   OLAY YERİNDEN İLK GÖRÜNTÜLER / WEB TV

  Bir görgü tanığı tek bir patlamanın meydana geldiğini söyledi. Polis olay yerini boşaltarak güvenlik önlemi aldı.

  Olay yeri, Polis Meslek Yüksek Okulu’nun bir sokak önünde, alışveriş merkezi Akmerkezi’nin bir kaç metre yakınında. Olay yeri inceleme ekipleri ile bomba uzmanı polisler, patlama bölgesinde araştırma yaptı. Patlamada iki İETT otobüsü ile bir taksi ve sivil plakalı bir otomobilde hasar meydana geldi.

  HASTANEDEN İLK GÖRÜNTÜLER / WEB TV

  İKİNCİ PATLAMA İHTİMALİNE KARŞI BÖLGE BOŞALTILDI  

  İkinci bir patlama ihtimaline karşı bölgede cep telefonu sinyalleri kesildi.

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Fikret Seçen de olay yerinde polisten bilgi aldı. Patlamanın yaşandığı bölgede delillerin toplanmasının ve yapılan incelemenin ardından yol tekrar ulaşıma açıldı.

  BOMBAYI BU BİSİKLETE KOYDULAR / WEB TV 

  BOMBA ELEKTRİKLİ BİSİKLETİN ÜZERİNDEYDİ

  Etiler’de bombanın patladığı Koç Köprüsü çevresinde incelemelerini sürdüren polis, en ufak bir ipucunu bile gözden kaçırmıyor. Olay yeri inceleme ekipleri, çevrede çalışmalarını titizlikle sürürüyor. Çalışmalara polisin isteğiyle belediye ekipleri de katılıyor. Çevrede bulunan yeşil alanlar belediye işçileri tarafından ot biçici makinalarla tek tek temizlendi. Polis temizlenen bölgede inceleme yapmaya başladı. Bu arada tam köprünün altına bırakılan bombanın elektrikli bir bisiklette olduğu öğrenildi. Tamamen parçalanan bisiklet, polis ekipleri tarafından titizlikle incelendi. Patlamada zarar gören araçlar da çekicileri tarafından olay yerinde götürüldü.

  YARALILARIN İSİMLERİ

   

  Şişli Etfal hastanesine kaldırılanların polis memuru Üzeyfe Erdem, İETT şoförü Seyfi Erdem, Yazgülü Şubatlı, Sami Işık, Ayten Bal ve soyadı öğrenilemeyen Agof adlı kişiler olduğu öğrenildi. Buradaki yaralılardan Yazgülü Şubat'ın hayati tehlikesi olmamasına karşın durumunun ağır olduğu belirtildi.

  GÖRGÜ TANIĞI OLAY ANINI ANLATTI / WEB TV

  GÖRGÜ TANIĞI: BURASI SANKİ YERİNDEN OYNADI 

   

  Olay meydana geldiği sırada Akmerkez'in önünden geçen bir otobüsün içinde bulunan görgü tanığı, "Biz otobüsün içindeydik. Buradan geçerken patlama meydana geldi. Patlama olduğu sırada şoför geri gitti. Biz indik, vergi dairesine gittik, oradan koşa koşa geri döndük. 10 tane en az yaralı var diyorlar, ben görmedim. Çok güçlüydü ses. Burası sanki yerinden oynadı. Kulaklarımızın zarı patladı" dedi.  

   

  PATLAMANIN ŞİDDETİNİ BÖYLE ANLATTI / WEB TV 

   

  VALİ MUTLU'NUN AÇIKLAMALARI / WEB TV

   

  RIZA ÇALIMBAY'IN AÇIKLAMALARI / WEB TV

   

  'HEDEF POLİS OLABİLİR'            


  HÜSEYİN ÇAPKIN'IN AÇIKLAMALARI / WEB TV

   

  İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, saldırının hedefinin polis olabileceğini belirterek, patlamayla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

  Bu sabah 8.58'de bir elektrikli bisikletin üzerine konmuş bir patlayıcı patladı.

  Çok büyük bir patlayıcı değil, orta şiddette bir patlayıcı konmuş.

  Patlayıcı sonucunda 1'i polis olmak üzere 7 vatandaşımız yaralı. Hayati tehlikesi olan yaralı yok şu anda. Durumları yakında takip ediliyor.

  Etiler Polis Okulu'nun çok yakın olması polis okuluna dönük bir saldırı olması araştırılacak.

  5 araç zarar gördü.

  Ölen yok çok şükür.

  Bu kimsenin yanına kalmaz, buluruz bulunur.

  Tesellimiz ölen kimsenin olmaması.

   

  LABORATUAR İNCELEMESİ DEVAM EDİYOR

   

  Akşam saatlerinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü çıkışında gazetecilerle karşılaşan İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, soruları yanıtladı. Hüseyin Çapkın, "Bombanın cinsi nedir" ve "Bisikletin şarj aküsüne bağlı mıydı?" sorularına "Laboratuar çalışması devam ediyor. Teknik verileri inceliyoruz. Bombanın bisikletin üzerinde ayrı durup durmadığı ya da bağlantısı olup olmadığı incelem sonucunda ortaya çıkacak. Şimdilik net birşey söyleyemiyoruz" cevabını verdi.

   

  Çapkın saldırıda bisikletin kullanılmasına ise "Bisiklet oraya içinde bomba bulunan paket ’sahipsiz değil’ görüntüsü vermemek için bırakılmış olabilir. Böylece gören vatandaşın da polise ihbar da bulunmasını engellemeyi düşünmüş olabilirler" dedi.

  İşte patlamanın meydana geldiği yer
  Fotoğrafı büyütmek için üzerine tıklayın

   

   

   

   

   

   

   

   


   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı