GeriGündem Etiler E-5 ve TEM’e bağlanıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Etiler E-5 ve TEM’e bağlanıyor

İSTANBUL’DA trafiğin en yoğun olduğu Etiler ile Zincirlikuyu arasındaki yol nihayet yapım aşamasına geldi. Özel sektör, Büyükşehir ve Beşiktaş Belediyesi'nin ortaklaşa inşa edeceği yolun projesi 11 yıl önce yapılmış ama bugüne kadar bürokratik engellere takıldığı için bir türlü hayata geçirilemedi.

Bölge trafiği

Zincirlikuyu-Etiler-Nispetiye-Ulus-Levent-Cengiz Topel-Hisarüstü hattını birbirine bağlayan yol bittiğinde bölge trafiği büyük oranda rahatlayacak. Tünellerden biri Akmerkez'in yanındaki Düzdere Sokak'tan girip Nispetiye Caddesi'nin altından Tepecik Yolu'na bağlanacak. Diğer Tünel ise Zincirlikuyu bölgesinde bulunan Karayolları binasının yanından girip Büyükdere Caddesi-Barbaros Bulvarı altından geçerek E-5 hattına bağlanacak. Tepecik Yolu bitiminde yapılacak olan üçüncü tünelle yeni yol TEM hattına çıkacak.

Nispetiye Caddesi ile Büyükdere Caddesi altından geçen iki tüneli İstanbul Büyükşehir Belediyesi, geriye kalan yol bağlantılarını Akmerkez, diğer çevre ve kavşak düzenlemeleri ile yol genişletme çalışmalarını ise Beşiktaş Belediyesi yapacak.

Beşiktaş Belediye Başkanı Yusuf Namoğlu, projenin Anıtlar Kurulu ve Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylanarak yürürlüğe girdiğini söyledi. Namoğlu, küçük bir araziyle ilgili sorunun aşılması halinde projeye start verileceğini ifade ederek bu konuda şunları söyledi:

Kazma vurulacakmış

‘‘Akmerkez arkasında, Ahmet Adnan Saygun Caddesi kenarında bulunan Levent Kız Meslek Lisesi'ne bitişik arazi Hazine'ye ait. Diğer onlarca parselle ilgili problemi çözdük ama burada takıldık. Bu araziyle ilgili başvurumuzu yaptık sonucu bekliyoruz. Çözülür çözülmez hemen kazmaları vuracağız. Hazine'nin bu işi geciktirmemesi gerekiyor çünkü, 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 11. maddesi, 'Yol için planlanan hazine arazilerini Maliye Bakanlığı ilgili kuruma tahsis eder' demektedir. Her geçen gün aleyhimize işliyor.’’

Yol hikayesi bundan 11 yıl öncesine kadar uzanıyor. İstanbul'un en işlek yollarından biri olan Nispetiye Caddesi kenarına Akmerkezi yapan Tekfen, Akkök ve İstikbal Grupları, iş merkezinin güzergaha bindirdiği ek trafik yükünü hafifletmek için alternatif bir yolun masraflarını karşılayacağını taahhüt etmişti. Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Bedrettin Dalan ile bu konuda bir protokolün altına imza atan gruplar, o tarihten bu yana bürokratik işlemlerin çözülmesini bekliyordu.

Nispetiye Caddesi

Milli Eğitim, Vakıflar Bölge Müdürlüğü, şahis arsaları ve Hazine arazileri ile ilgili sorunların çözümünü beklerken yıllar geçti. Bu sırada, Etiler, Cengiz Topel, Rumeli Hisar Üstü, Ulus, Arnavutköy ve Bebek sırtlarında çok sayıda işyeri ve konut alanı hizmete girdi. Yeni yerleşimlerin devreye girmesiyle, sözkonusu semtleri İstanbul trafiğine bağlayan en önemli güzergah olan Nispetiye Caddesi kilitlenme noktasına geldi.

Beşiktaş Belediye Başkanı Namoğlu, yeni yapılacak olan yolun bir ucunun E-5'e açılacağını, bir başka noktadan da TEM yoluna çıkmak için girişimlerde bulunduklarını söyledi. Tepecik Yolu'nun bir tünelle Fatih Sultan Mehmet Köprüsü hattına bağlanması için Büşükşehir Belediyesi'nin devreye girdiğini söyledi.

Etiler ile Zincirlikuyu arasındaki yolun projesi 11 yıl önce yapılmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle