Gündem Haberleri

  Etiler’de Sedat Peker korkusu

  Hürriyet Haber
  17.11.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Arto vuruluyor. Dalmaz Center basılıyor. Polis bir haraç çetesini gözaltına alıyor. Etiler'de neler oluyor? Çetelerin öteden beri çok sevdiği Etiler'in ünlü barlarında dengeler değişiyor. Şimdi Sedat Peker'in adı dolaşıyor.

  OLAY 1:

  ‘‘Tarabya'nın uşakları, Etiler'in yumuşakları’’ tartışmasının tam gaz devam ettiği günlerin hemen ertesiydi. Sivri diliyle tanınan şarkıcı Arto, bir işkembeci çıkışında bacağından vuruldu. Arto'nun vurulma şekli bir mesaj içeriyordu.

  OLAY 2:

  Dalmaz Center beş silahlı adam tarafından basıldı. Bunlardan biri Serdar Ortaç'ın eski koruması Cengiz İlhan'dı. Diğeri çete lideri Burhanettin Saral'ın eski şoförü olduğu söylenen Naci Yıldırım. Baskın yine bir mesaj içeriyordu.

  Peşpeşe gelen bu iki olay aslında, Etiler denen kaynayan kazandan dışarı taşanlardı. Yoksa bir yıldır kazan çoktan fokurdamaya başlamıştı. Hararetin boyutlarını görmeden önce bu iki olayın perde arkasına bakalım:

  Arto vurulduktan sonra tartıştığı birçok ünlü isim sorguya alındı. Bunlar arasında türkücü İsmail Türüt ve şarkıcı Faruk Tınaz da vardı. Halk Arto'nun sivri dili nedeniyle vurulduğu kanısına kapıldı. Oysa kazın ayağı öyle değildi. Arto, program yaptığı her mekanı tıka basa dolduran bir isim. Gece başına aldığı ücret bir hayli yüksek. Birileri (iddiaya göre Sedat Peker'in adamları) Arto’nun kendi mekanlarında çalışması için gayret sarfetmişti. Zaten Arto da vurulduktan kısa bir süre sonra doktorların itirazına rağmen Nispet Bar'da çalışmaya başladı.

  Dalmaz baskını kimin işi?

  Peki Dalmaz Center neden kurşunlandı? Cevap basit: Haraç. Baskıncılar liderleri adına Serdar Ortaç'tan 100 bin dolar istemişti. Ortaç haraca yanaşmayınca da gözdağı vermekte gecikilmedi. Baskın emrini verenin kim olduğu araştırılırken Sedat Peker'in adamları bir kez daha gündeme geldi. Sonradan doğru olmadığı anlaşılan bu iddianın temeli ise Dalmaz Center'ın ikinci katındaki güzellik merkezinde yatıyor. Çünkü merkezi işleten Olgun Aydın'ın, Peker'in adamı olduğu polis kayıtlarıyla sabit. Ancak daha sonra baskıncı çetenin cezaevinde bulunan Hüseyin Başak'ın adamları olduğu öne sürüldü. Başak adı, Nihat Akgün'ün öldürülmesinde azmettirici olarak gündeme gelmişti. Kendisi ‘‘Ben Alaattin Çakıcı'nın adamı değilim’’ diye bağırmasıyla da ünlü. Ama polise göre baskıncı çete Başak'ın da adamları değil. Üstelik kime bağlı oldukları da şimdilik gizli tutuluyor.

  Peker ya da adamlarıyla ilgili Etiler piyasasında dolaşan söylentiler yalnız bunlarla sınırlı değil. Asıl önemlisi, söylentilere göre (polis de bu bilginin peşinde koşuyor) son bir yılda Etiler'in üç ünlü barına, Nispet, Cities ve Elalem'e Peker'in adamları sistemli bir şekilde el koymuş.

  Bu söylentileri her fırsatta reddeden Nispet'in işletmecisi Can Koç, ne bar sahiplerini ne de polisi kendine inandırabiliyor. Sık sık Emniyet'e çağrılıp ifade vermek zorunda kalan Koç'un Emniyet'le Peker'in adamları arasında sıkışıp kaldığı söyleniyor.

  Bir son dakika gelişmesi de Can Koç-Peker'in adamları ilişkisini daha da güçlendiriyor. Çünkü iddiaya göre Peker'in adamları tarafından alınan barlardan biri olan Cities'in işletmeciliğini de bu yıl Can Koç yapacak.

  Marlon Erdal ve Yakup Süt

  Şimdi de Arto'nun vurulduktan sonra hemen sahneye çıktığı Nispet'i biraz daha inceleyelim. Nispet Bar'ın işletmecilerinden biri de Sarı Murat. Sarı Murat'ın Sedat Peker'le oturup-kalkmışlığı polis tarafından biliniyor. Ancak birebir ilişkiyi doğrulayacak bir kanıt bugüne kadar ortada yok.

  Bütün bu olanlardan Sedat Peker'in adamları Etiler'de boy göstermeden önce buraların sahipsiz olduğu anlamını çıkarmamak gerekiyor. Hem içi hem de dışı yani kapı önü otoparkı para kazandıran bu barların iki hakimi var: Yakup Süt ve Marlon Erdal lakaplı Erdal Kara. Ortaköy'ün otoparklarla birlikte bütün eğlence mekanlarının, Beşiktaş'ın bir kısmının ve Havana Bar'ın Marlon Erdal ve adamlarının hakimiyetinde olduğu biliniyor. Halen hapiste olan Marlon Erdal spor camiasına da yakın bir isim. Marlon Erdal, şimdi Trafik Vakfı'na ait olan Ortaköy'deki büyük otoparkı, Ortaköy Spor Kulübü adına işletiyordu. Bu otoparkın geliri için 1995'de beş kişi öldürüldü. Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı'nın öldürülmesinde azmettirici olan Yakup Süt'ün bölgesi ise Etiler. Yakup Süt, şimdi Sedat Peker'in adamlarına geçtiği iddia edilen Elalem'in hakimiydi.

  Etiler piyasasında bir şeyler olduğu kesin. Silahlar çekildiği, insanların vurulduğu, bazı ünlü barların sürekli el değiştirdiği ortada. Sedat Peker'in onayı olsun ya da olmasın isminin Etiler'e girdiği de aşikar. En azından onun adamı olduğu bilinenler etrafta fazlaca boy gösteriyor. Yoksa İsmail Türüt'ün ‘‘Tarabya'nın uşakları, Etiler'in yumuşakları’’ lafından sonra alemin delikanlıları Etiler'e yeni bir kimlik mi kazandırmaya çalışıyor?

  Polis teyakkuzda

  BİR mafya filmi senaryosunu andıran bu olaylar karşısında polis ne yapıyor? Birbuçuk yıl önce Etiler ve civarındaki bütün bar sahipleri Emniyet'e çağrıldı. Haraç isteyen, kapı önünü tutmak ya da barı ele geçirmeye kalkan olursa bildirin dendi. Ama bugüne kadar bir tek bar sahibinden şikayet gelmedi. Oysa en basitinden, Sedat Peker'in adamı diye bilinen Sarı Murat'ın kalabalık gruplar halinde komşu barlara gittiği, şişelerce şampanya açtırdığı ve hesap ödemeden çekip gittiği de biliniyor (Bu tavrın Peker'in tarzına pek uymadığını da söylemek gerekiyor. Zaten bu görüşü polis de paylaşıyor).

  Peker’in tarzı değil

  BİR polis yetkilisinin açtığı şu parantez dikkate değer: ‘‘Bar işletmek ve bu mekanların kapı önlerindeki otopark işini yapmak Sedat Peker gibi adamların işi değil. Bu Alaattin Çakıcı'nın bar açması gibi bir şey. Onlar daha büyük işlerin peşindedir. Ancak yine de Etiler piyasasına Peker bir şekilde girdiyse başka bir hesabı olmalı. Ya da başka biri. Çünkü bar önlerindeki adamlar bu alemin en güvenilmez olanlarıdır. Polis için de çete lideri için de bu böyledir. Bunlar konuştukları ve kolay deşifre oldukları için yakalanmak istemeyenler bar işine girmezler.’’

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı