Gündem Haberleri

Etik itirazı

Turan YILMAZ/ ANKARA
17.01.2015 - 02:25 | Son Güncelleme:

CHP’li Engin Altay: 17-25 Aralık’ın çamaşır makinesine dönüştürüldüğü Meclis’te ne kadar inandırıcı. MHP’li Oktay Vural: Hukukun önemsendiği, etiğin değer bulduğu yerlerde etik kurullar anlam ifade eder.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in, “Beyaz bir sayfa açalım” diyerek Meclis’te milletvekillerine yönelik yaptığı ‘Etik Komisyon’ kurulması çağrısına muhalefetten ‘etik’ itirazı geldi. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ve MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural’ın Hürriyet’e yaptığı değerlendirmeler şöyle:

BELGE MÜSVEDDESİ KÂĞITLA

Engin Altay - CHP Grup

Başkanvekili Cemil Çiçek belki giderayak gelecek parlamentoya iyi niyetle bir şeyler hediye etmek istiyor ama 17-25 Aralık olayında çamaşır makinesi görevi görmüş bir Meclis’te Etik Komisyon oluşturulmasının bana göre çok inandırıcılığı yok. Milletvekillerinin incelemesine sunulmak üzere Meclis’e gönderilen 4 eski bakanla ilgili fezlekeler geldiğinde Çiçek bunları milletvekillerinin bilgisine, incelemesine açmadı, Soruşturma Komisyonu çalışmaları bitene kadar da incelemeye açılmadı. Böyle bir ortamda Meclis’te Etik Kurul oluşturulması ne kadar inandırıcı? Yine bu Meclis’te İçtüzük ihlal edildi, Anayasa ayaklar altına alındı. Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarının ilanından sonraki 13 gün Anayasa yerlerde sürüldü, etik önce buralarda lazım. 4 eski bakanla ilgili müsvedde bile diyemeyeceğimiz alelade otel antetli, belge müsveddesi bile sayılmayacak bir kâğıdın belge sayıldığı bir ortamda sağlıklı bir Etik Kurul yapılanmasının çıkacağına inanmam.

DÜRÜSTLÜK İMAJI

Oktay Vural - MHP Grup

Başkanvekili Bir Etik Komisyon kurulması rüşvet ve yolsuzluklarla ilgili 17-25 Aralık sürecinin üzerini örtmez. Bütün bu açık seçik ortaya çıkmış konularda tavır alamayanların Etik Komisyon aracılığıyla bir dürüstlük imajı oluşturması büyük bir çelişkidir. Yargının kararlarını, delillerini dikkate almayarak bu dosyaları aklayanlar için Etik Kurul kararları ne anlam ifade eder ki? Çünkü etiğin, ahlakın değer bulduğu yerlerde Etik Kurul kararları anlam ifade eder. Rüşvet ve yolsuzluğun meşrulaştırıldığı, Meclis’in üzerinde birtakım ilanlarla gölgelerin, vesayetlerin oluşturulduğu bir ortamda Etik Kurul kurulması ne anlam taşıyacak, doğrusu bilmiyorum. Hukukun önemsendiği yerlerde bu tip kurulların değeri olur. VIP torpil listelerinin yayınlandığı, bu torpillerin ‘Allah akrabaya yardım et diye emrediyor’ diyerek ahlakı bile çarpıtanlar için ne anlam ifade eder doğrusu bilmiyorum. Necip Fazıl’a göre 2 tip insan vardır: Hatalarıyla yüzleşenler, bir de yüzsüzleşenler. Rüşvet ve yolsuzluğu meşrulaştırıp ‘Bunlar darbe’ diyenler, ‘Yolsuzluk hırsızlık değildir’ diyenler ya da ‘Çalıyorlar ama çalışıyorlar’ zihniyetinin hakim olduğu bir yerde etik kurulların vereceği kararların da hiçbir anlamı kalmaz. Yine de MHP olarak biz böyle bir kurulun kurulmasını doğru buluyoruz.

Etiketler: gündem
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı