Gündem Haberleri

  Etibank davasında hakim Dinç Bilgin'i istedi

  Hürriyet Haber
  03.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilen Etibank'ın eski sahibi Dinç Bilgin'in de aralarında bulunduğu 13 sanığın, ''Bankalar Kanunu'na muhalefet'' suçundan 3'er yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmalarına devam edildi.

  Kartal Özel Tip Kapalı Cezaevi'nde bulunan Dinç Bilgin 'rahatsız' olduğu gerekçesiyle duruşmaya katılmadı. Hakim Sevim Efendiler, çağrılmasına rağmen gelmeyen Bilgin'in duruşmada bulundurulması için tekrar yazı yazılmasına ve Bilgin'in bir sonraki duruşmaya da getirilmemesi halinde görevliler hakkında suç duyurusunda bulunulacağının bildirilmesine karar verdi.

  İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz sanıklar Zafer Mutlu, Ercan Arıklı, Ahmet Peker ve Şakir Gülsever katıldı. Başka suçtan tutuklu olan Dinç Bilgin ile İsmail Hakkı Karakaya, Cahit Demir, Ramazan Başak, Şükrü Karahasanoğlu, Zeki Ünal, Sudi Apak, Hüseyin Vural Beyazıt ve Metin Aytülün ise duruşmaya gelmedi.

  Önceki duruşmalara katılmadığı için bu duruşmada sorgusu yapılan sanık Şakir Gülsever, suç konusu olduğu belirtilen işlemlerle ilgili bilgisinin olmadığını bildirdi. Verilen belgeleri imzaladığını, kayıt dışı bir konuda kendisine belge verilmeyeceğini belirten Gülsever, söz konusu işlemlerle mefaat sağlamasının da mümkün olmadığını öne sürdü.

  Sanık Ahmet Peker, Etibank'a el konulmasının üzerinden 8 ay geçmesine rağmen, halen bankadaki Dış İlişkiler Müdür Yardımcılığı görevini sürdürdüğünü söyledi.

  Her türlü işlemi amirlerinin emirleriyle yerine getirdiğini ve işlemlerde herhangi bir usulsüzlük olmadığı gibi, bankanın zarara uğratılmasının da söz konusu bulunmadığını savunan Peker, suç tarihinde Sudi Apak'a bağlı olarak çalıştığını bildirdi.

  İmza yetkisinin ''tamamlayıcı imza'' niteliği taşıdığını, hiyerarşik olarak yetki ve sorumluluğunun 4. sırada bulunduğunu belirten Peker, kendisinden önce gelen amirlerinin imzaladığı dava konusu belgeleri imzalamakta sakınca görmediğini anlattı.

  Belgeler konusunda daha önce karar ve olurların alındığını, birimlerine metinlerin İngilizce olması nedeniyle gönderildiğini belirten Peker, ''Yabancı dilde metinleri hazırlamak bizim görevlerimiz arasındadır. Ancak, icra birimi biz değiliz'' dedi.

  DİNÇ BİLGİN DURUŞMAYA KATILMADI

  Mahkeme hakimi Sevim Efendiler, emekli oramiral Hüseyin Vural Beyazıt'ın talimatla alınan ifadesinin dosyaya konulduğunu tutanağa yazdırdı.

  Sanık Dinç Bilgin'in duruşmada hazır edilmesi için Kartal Özel Tip Kapalı Cezaevi'ne yazılan yazıya cevap verilmediğini belirten hakim Efendiler, konuya ilişkin cezaevi ile kurulan telefon irtibatında da sanığın getirilmeyeceğinin bildirildiğini tutanağa geçirtti.

  Bunun üzerine söz alan Bilgin'in avukatı Ömer Köker, müvekkilinin rahatsız olması nedeniyle duruşmaya gelmediğini söyledi. Daha önce ifadesi alınan sanıkların avukatları da müvekkillerinin duruşmalardan vareste tutulmasını istediler.

  Vareste taleplerini reddeden hakim Efendiler, çağrılmasına rağmen bu celse hazır edilmeyen Dinç Bilgin'in duruşmada bulundurulması için tekrar yazı yazılmasına ve Bilgin'in bir sonraki duruşmaya da getirilmemesi halinde görevliler hakkında suç duyurusunda bulunulacağının bildirilmesine karar verdi. Duruşma, bazı sanıklar hakkında çeşitli yerlere yazılan yazıların cevaplarının beklenmesi amacıyla ertelendi.

  SANIKLARIN 1-3 YIL HAPSİ İSTENİYOR

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Etibank A.Ş'nin, yüzde 99 hissedarı olduğu Eti Finansal Kiralama ile 250 adet ATM (Otomatik Para Çekme Makinası) kiralanması konusunda 19 Eylül 1999 tarihinde bir anlaşma imzalandığı, ancak bu konuda bankanın yönetim kurulundan karar alınmadığı anlatılıyor.

  Hem bankanın, hem de şirketin yönetimde Dinç Bilgin, Zafer Mutlu, Şükrü Karahasanoğlu ve Zeki Ünal'ın bulunduğu ifade edilen iddianamede, Eti Finansal Kiralama Şirketi'nin Simens Nix Darfg firmasından ATM'lerin temin edilmesi için Alman bankasından kredi aldığı, bu sıralarda da Etibank'ın garantör olarak gösterildiği, ayrıca teminat mektubunun kullanıldığı belirtiliyor.

  Eti Finansal Kiralama A.Ş'nin teminat mektubunun yazılı olarak istenmesi gerekirken bunun yapılmadığı, teminat mektubunun bankanın kayıtlarına geçirilmediği ve işlemlerin teamüller dışında gerçekletirildiği ifade edilen iddianamede, sanıklardan Sudi Apak ile Ahmet Peker'in de yetkileri olmadığı halde bazı işlemlerde gerekli belgeleri imzaladıkları öne sürülüyor.

  Etibank'ın başka bir bankada bulunan depolarının da çeşitli işlemlerle gerçek mahiyetine uygun düşmeyen bir şekilde muhasebeleştirildiği belirtilen iddianamede, 1999 yılının Eylül ayından 2000 yılının Ekim ayına kadar bankanın yönetim kurulunda yer alan sanıklar Dinç Bilgin, Zafer Mutlu, Şükrü Karahasanoğlu, Zeki Ünal, Sudi Apak, Ahmet Peker, Ercan Arıklı, Hüseyin Vural Beyazıt, İsmail Hakkı Karakaya, Cahit Demir, Ramazan Başak, Şakir Gülsever ve Metin Aytülün'ün, 4389 sayılı Bankalar Kanunu'nun 13. maddesinin 1. fıkrası, 9. maddesinin 1. fıkrası ve 22 maddesinin 5. fıkrasına aykırı hareket ettikleri belirtiliyor.

  İddianamede, sanıkların bu suçtan dolayı 1 ile 3'er yıl arasında hapis cezasına çarptırılmaları öngörülüyor. (aa)
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı