Gündem Haberleri

  Estetiğe 'olur' fetvası

  Cem BAKIRCI / ERZURUM
  07.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Diyanet Vakfı'nca hazırlanan 128 sayfalık 'Günümüz meselelerine fetvalar' konulu kitapta, çeşitli konulara yönelik açıklamalara yer verildi. Türkiye Diyanet Vakfı yayınları arasında yer alan ve 300 bin liradan satılan kitapçıkta, önemli başlıklar halinde konulara getirilen açıklıklar şöyle:

  Şeyhten medet ummayın İster şeyh, ister alim veya herhangi bir büyüğün resmini, ona ta'zim ve ondan himmet beklemek niyetiyle taşımak ve öpmek caiz değildir. Çünkü, bu hem dinimizin sadece 'Allah'tan yardım dileme' prensibine aykırı hem de Batılı din mensuplarının resim ve şekillere tapmalarına benzemesi açısından mahzurludur.

  Çayına oyun kumar Küçük de olsa menfaat karşılığında oynanan her türlü oyun kumardır. Yenilen tarafın yenen tarafa menfaat temin etmeden oynanan bilardo ve benzeri sportif oyunların oynanmasında ise beis yoktur.

  Kadın, erkeğe benzememeli Kadın veya erkek, ev içinde birbirlerine daha cazip görünmek için süslenebilirler. Başka kadın veya erkeklerin dikkatini çekmek için süslenmeleri ise uygun değildir. Bu süslenme kötü niyet ve davranışlarına göre haram olur. Kadınlar uzayan saçlarını erkeklere benzememek kaydıyla kestirebilirler. Bunu, kadın kuaförlere yaptırırlar.

  Estetikte sakınca yok Vücudun herhangi bir uzvunda, insanı aşağılık kompleksine iten toplum içinde küçümsenmesine ve böylece elem ve üzüntü duymasına sebep olan anormallik veya fazlalık bulunursa, bunun ameliyatla düzeltilmesi bir tedavi şeklidir. Dinen sakıncalı değildir.

  Kısırlaştırmaya hayır İslam'da sağlık için zararlı olmayan ve devamlı kısırlığa yol açmayan gebeliği önleyici tedbirlere başvurmak caizdir. Devamlı kısırlığa yol açan ilaç veya aletlerin kullanılması, kadın veya erkeğin ameliyatla kısırlaştırılması hayati sakınca bulunmadıkça caiz değildir.

  Tuvalette konuşmayın Tuvalette konuşmak caizdir ama edebe aykırı olduğu için mekruhtur.

  Pantolonla namaz namaz, kadın-erkek Müslümanların şahsi ibadetidir. Namaz gibi dini vecibeleri yerine getirmeyenler, günahkârdır. Dinden çıkmış olmazlar, boşanma sebebi de sayılmaz. Pantolon veya herhangi bir elbise ile hanımların namaz kılmalarında dinen sakınca yoktur.

  Boyalı saç engel değil Saçları veya bıyıkları kına ve benzeri, suyun nüfuzuna engel olmayacak boyalarla boyamak gusül abdestine mani değildir.

  Fala inanmayın Fal diye ifade edilen ve kahve fincanı veya birtakım şeylere bakarak kişinin geleceğiyle ilgili hususlarda hükümler çıkarmak yanlıştır. Bunu yapmak ve ona inanmak dinen caiz değildir.

  Sekste nereye bakılmaz?

  Erkeklerde avret, göbeğin altından dizin altına kadar, kadınlarda ise el, yüz ve ayaklar hariç bütün uzuvlardır. Avret olan yerlerin açılması ve o yerlere bakılması haramdır. Ancak bir erkek, karısının yüzüne göğsüne, pazı ve baldırılarına bakabilir. Tenasül uzuvlarına ise zaruret bulunmadıkça bakmamalıdır. Ameliyat ve tedavi için erkek olsun, kadın olsun, herhangi bir kimsenin avret yerine bakılması gerekirse zaruret miktarınca bakmak ve baktırmak caizdir.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı