Gündem Haberleri

  Esrarengiz adam

  Rauf GERZ / İSTANBUL
  12.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tam 9 yıldır kendi fotoğrafını yapıştırdığı yeğeninin pasaportuyla yurda girip çıkan Abdullah Çatlı'nın aile dostu olduğunu söyleyen Fethi Namluoğlu, 3 arkadaşı ile dün Atatürk Havalimanı'ndan özel uçakla Polonya'ya gitmek isterken yakalandı. Fethi Namluoğlu, sahte pasaportu 1988 yılından beri kullandığını, 1992'den bu yana hakkında yurtdışına çıkış yasağı olduğunu söyledi.

  Pasaportun sahteliği, polisin uyanıklığı sayesinde anlaşıldı. Tesadüf eseri ikinci bir kimlik isteyen pasaport polisi, sahte nüfus cüzdanından, gerçeği ortaya çıkardı. 1988 yılından beri defalarca yurtdışına çıkan ve Rusya ile eski Doğu Bloku ülkelerine giden Namluoğlu'nun, 1992'de hacca, 1996'da ise Umre'ye gittiği belirlendi.

  Şişli Belediye Başkanı Gülay Aslıtürk'ün eşi Orhan Aslıtürk ile de arkadaşlığı olduğu öğrenilen Namluoğlu, ‘‘Yıllardır borcum olmadığını ispata çalışıyorum. Ayrıldığım şirket ihracat yapmış gözüküyor. Bu nedenle benden para talep ediliyor. Ne vererek kurtulabiliyorum, ne de vermeyerek. Belki bu haberlerden sonra sorunumu ciddiye alırlar. Olmazsa yeniden aynı yola başvurmak zorundayım’’ dedi.

  Dün sabah saat 09.00'da Batı 4 apronundaki Mach Air'den Falcon 50 tipi 8 kişilik özel uçağı 5 bin dolara (yaklaşık 875 milyon lira) kiralayan diğer üç kişinin isimlerinin Rıfat Büyükbayrak, Zahit Büyükbayrak ve Yusuf Keser olduğu belirlendi. Bu kişiler Fethi Namluoğlu'nun gözaltına alınmasından sonra, Polonya'ya gittiler. Fethi Namluoğlu, Koruma Şube Müdürlüğü'nde sorgulandı. Daha sonra Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı'na sevkedilen Namluoğlu, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

  Çatlılar’ın aile dostu

  1951 Elazığ doğumlu Fethi Namluoğlu'nun, Abdullah Çatlı için 8 Aralık 1996'da İstanbul Süleymaniye Camii'nde okutulan mevlide katılıp, fotoğraf çeken basın mensuplarına engel olmak amacıyla Çatlı'nın kızına sarılarak otomobile bindirdiği belirlendi (üstte). Namluoğlu, Abdullah Çatlı'yı 12 Eylül öncesinden tanıdığını, ailece görüştüklerini ancak uzun yıllardır bir ilişkileri olmadığını söyledi. Namluoğlu, ‘‘Umarım yarın Çatlı'nın ortağıydı diye yazmazsınız. Çünkü merhumu işine gelen tanıyor, gelmeyen tanımıyor’’ dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı