Gündem Haberleri

  ‘Esra’ yine kitap oldu

  Hürriyet Haber
  09.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dokuz yıl boyunca Alman kamuoyunda, mahkemelerde ve sanat çevrelerinde yoğun tartışma yaratan Esra romanının yasaklanması da kitap oldu.

  BİR Türk anneyle kızının özel hayatını anlattığı için mahkeme kararlarıyla yasaklanan ve Alman Anayasa Mahkemesi tarafından yasak kararı onaylanan Esra romanıyla ilgili mahkeme süreci de kitap oldu. Alman yazar Uwe Wittstock, romanın mahkemelerce yargılanarak yasaklanmasını sanatın özgürlüğü çerçevesinde ele alan bir kitap yazdı. Kitap ‘Der Fall Esra. Ein Roman vor Gericht’ (Esra Olayı. Bir Romanın Yargılanması) başlığıyla Kiepenheuer&Witsch Yayınevi tarafından piyasaya sürüldü. Yazar Wittstock’un kitabının üçte biri Alman Anayasa Mahkemesi’nin Esra romanıyla ilgili kararını irdeliyor.
  Kişilik hakları önce gelir
  Yahudi kökenli yazar Maxim Biller’in bir Türk kızıyla yaşadığı mutsuz aşk öyküsünü kaleme aldığı ‘Esra’ adlı romanı 2003 yılında yayınlanmıştı. Türk kızı ve bu aşk ilişkisini engellemeye çalışan annesi romanda farklı isimler kullanılmasına rağmen, özel hayatlarının anlatıldığı, bunun kişisel hakların ihlali anlamına geldiği gerekçesiyle dava açmıştı. 2003-2009 yılları arasında tüm mahkeme süreçlerinden geçen Esra romanının yasaklanmasını son olarak Alman Anayasa Mahkemesi de onaylamış ve romanı yayınlayan Kiepenheuer&Witsch Yayınevi 100 bin Euro tazminata mahkum olmuştu. 7 yıl süren dava boyunca olay Alman kamuoyunda, gazetelerde ve sanat çevrelerinde ‘kişilik hakları mı önce gelir yoksa sanatın özgürlüğü mü’ sorusu üzerine yoğun tartışmalara yol açmıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı