Gündem Haberleri

  Esnaf ve sanatkarlar kolej kuracak

  Ersan KÜÇÜKKURU/ÇANAKKALE, (DHA)
  14.11.2009 - 14:44 | Son Güncelleme:

  ÇANAKKALE, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu'na (TESK) bağlı birlik, federasyon başkanları ve yönetim kurulu üyeleri ile genel sekreterlerine yönelik ‘Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’na ev sahipliği yaptı.

  Toplantıda konuşan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnafın artık çırak ve kalfa bulmakta zorlandığını belirterek, iyi eğitim verip eleman yetişmesi amacıyla TESK Koleji'ni kurmayı hedeflediklerini söyledi.

  Kolin Otel'de gerçekleşen toplantıya TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Balıkesir, Bartın, Bolu, Bursa, Düzce, Edirne, Eskişehir, İstanbul, Karabük, Kars, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Yalova, Zonguldak esnaf ve sanatkarlar odaları birlik başkanları, yönetim kurulu üyeleri ve genel sekreterler katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birlik Başkanı Mustafa Vurucu, TESK'in, TÜBİTAK'a bağlı Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü (TÜSSİDE) ile birlikte 2009 yılı içerisinde, esnaf ve sanatkarın sorunlarının çözümüne yönelik, iller bazında ‘Ortak Akıl Platformu’ toplantıları gerçekleştirdiğini bildirdi. TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken ise konfederasyon olarak esnaf ve sanatkarın sorunlarını yerinde belirlediklerini ve ortak çözüm yolları bulabilmek için bu tür toplantılar düzenlediklerini ifade etti. Esnafın çırak ve kalfa bulmakta zorlandığınıve yeni bir çalışma içinde olduklarını belirten Palandöken, “Çırak ve kalfa bulmakta zorlanıyoruz. Ücretlerini öderken de devletin bize katkısı yok. Teşvik alınan bölgelerdeki indirimlerden yararlanmadığımız için bu durumu cazip bir hale getirmeye gayret ediyoruz. Amerika ve Avustralya'daki eğitimcileri Türkiye'ye getirmek suretiyle çıraklık ve kalfalık mesleği ile ilgili bir proje geliştiriyoruz. TESK Koleji kuracağız. İki yıllık yabancı dil eğitimi ile bunları yurt dışına transfer edeceğiz. Değerli beyinleri orada geliştireceğiz” dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı