Gündem Haberleri

  ‘Esmer-sarışın’ artık kalksın

  Nuray BABACAN-Turan YILMAZ/ANKARA
  11.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kadına yönelik şiddete karşı ‘topyekûn mücadele’ başlatan Bakan Fatma Şahin, er ve erbaşların bilinçlendirilmeleri için Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’in kapısını çalacak. Şahin’in başlangıç önerisi, kışlalarda eğitimde söylenen, “Esmer, kumral, sarışın fark etmez, topçular affetmez” gibi kadını küçük düşürücü söylemlere son verilmesi.

  AİLE ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’den, ayrımcılığın önlenmesi ve kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda er ve erbaşların bilinçlendirmesi için yardım isteyecek. Bu amaçla, haftaya Özel’den randevu isteyerek başlayan Şahin, erlerin çoğunlukla sabah talimlerinde koşarken tempoyu tutturmak amacıyla hep bir ağızdan bağırarak söyledikleri, “Esmer, kumral, sarışın fark etmez, topçuyuz, topçular affetmez” gibi kadını küçük düşürücü söylemlere son verilmesini isteyecek.

  Takipçisi olacağım 

  Bilinçlendirme çalışmalarının bütün kuvvet komutanlıklarında yürütülmesi talebini de Orgeneral Özel’e iletecek Şahin, dün Hürriyet’i ziyaretinde bu konudaki duyarlılığını şöyle anlattı:

  “Genelkurmay Başkanımızdan, yeni yapılanmamız doğrultusunda er ve erbaşların daha geniş eğitimden geçirilmelerini isteyeceğim. Ayrıca, kışla eğitimlerinde ayrımcılığa ya da kadını küçük düşürmeye yönelik bir söylem varsa, tabii bunun da gereğini yapacağız. Bu konuda somut adımlar atılmasını isteyip, takibini de yapacağız.

  Lider eşlerine çağrı

  TBMM’de hızla yasalaşmasını sağlayacağımız kadına yönelik şiddetle mücadele düzenlemesinin, toplum tarafından algılanması için lider eşlerinden yardım isteyebilirim. Emine Erdoğan da Selvi Kılıçdaroğlu da bu konuda çok duyarlı. Ben, yapmam gerekenleri çok hızlı ve çok boyutlu bir şekilde yapmaya çalışıyorum. Çünkü bu iş, hamasetle, magazinle falan yürümez, ancak radikal önlemlerle, topyekün bir mücadeleyle olacak bir iş bu.

  ‘Esmer-sarışın’ artık kalksın

  Koordinasyon zamanı

  İçişleri ve Sağlık Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü’yle çalışıyoruz. Kurumlarda ‘Bize düşen görev neyse onu da yapmalıyız’ duygusu gelişti. Şimdi işi sahiplenme ve koordinasyon yapılıyor. Örneğin, gece bir olay olduğunda, mahkeme kararı beklenmeden, doğrudan savcılık harekete geçecek. Yine nafaka sisteminde, mahkeme kararı beklenmeden ailenin ihtiyacı varsa yardım edilecek. Tabii ki bu görevlerde kadınların etkin olmasını isteriz. Ama erkek bile olsa, toplumsal cinsiyet eğitim almış olmaları lazım.”

  Sığınmaevinin köşesinde indir

  KADINA yönelik şiddetle mücadele tasarısına destek için bir dizi temas yapan Bakan Şahin, son olarak muhalefet temsilcileriyle görüşecek. Tasarıda olmayan, şiddet gören kadının korunması için bir dizi gizlilik önlemi dahilinde, sığınmaevleri de gizlenecek. Bazı semtlerde yeri belli olan sığınmaevlerinin olduğu, hatta dolmuş şoförlerine “sığınmaevinin köşesinde inecek var” dendiği ortaya çıktı.

  Hürriyet’in ve Vuslat Hanım’ın desteği çok büyük

  BAKAN Şahin, kadına yönelik ayrımcılığın sona erdirilmesi ve kadına yönelik şiddetle mücadelede farkındalık yaratılmasında Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı ve Hürriyet’in çok desteğini gördüğünü ifade ederek, şöyle dedi: “Grubunuza teşekkür borcum var. Vermek istediğimiz mesajlar çok doğru şekilde çıkıyor. Kadın meselesine bakış açınızdan dolayı çok teşekkür ederim. Vuslat Hanım’ın çok doğru bir duruşu var. Hem doğru şekilde kamuoyu aydınlatılıyor, hem de ülke kadınlarına hizmet ediliyor.”

  Danışmanı Şafak Akın

  FATMA Şahin’in bu mücadelesindeki en yakın danışmanlarından birisi de hukukçu Şafak Akın oldu. Şahin, Akın’dan çok yararlandığını belirterek, “Çok zeki. Bana da akıllı kadın lazım. Kadın konusunu da, uluslararası ilişkileri de Dünya Bankası’yla projeleri de Şafak Hanım’la götürüyoruz” dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı