Gündem Haberleri

  Esma Esad’ın sus pus olduğu an

  Hürriyet Haber
  19.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Suriye’nin First Lady’si Esma Esad, ülkedeki şiddet olaylarına karşı gösterdiği kayıtsız tavrı ile kendisine hayran olanları hayal kırıklığına uğrattı.

  Yaklaşık 7 ay önce Suriye’de iç karışıklıklar başladığında Devlet Başkanı Beşar Esad’ın eşi Esma’nın yaşamının büyük bölümünü geçirdiği İngiltere’ye kaçtığı ve gizlendiği yönünde dedikodular ortaya atılmıştı. Esma Esad geçen ay ortaya çıktı ancak onu “Çölün Gülü” veya “Gölgeler Ülkesinin Nuru” olarak tasvir etmeyi sevenleri ülkesinde olanlara karşı kayıtsız tavrıyla şaşırttı.

  The Independent Gazetesi’ne göre Esma Esad, ülkede faaliyet gösteren yardım kuruluşları temsilcilerini, görevlerini yerine getirirken yaşadıkları sıkıntıları öğrenmek için Şam’daki devlet başkanlığı konutunda kabul etti. Konu Suriyeli güvenlik güçlerinin protestoculara karşı uyguladığı aşırı şiddete gelince buz gibi bir tavır sergiledi. Görüşmenin tanıklarından biri “Ona protestocuların öldürülmesinden, yaralılar hastaneye götürülürken arabalardan indirilmesinden bahsettik. Hiçbir tepki göstermedi. Normal birşeymiş gibi davrandı” dedi.

  Tanığa göre Esma Esad görevlileri “Mevcut durumda” çalışmalarının risklerini sormuş ve yanıtları ifadesiz bir yüzle dinlemiş ve teşekkür ederek toplantıyı bitirmiş. Bölge uzmanalarına göre Esma Esad’ın bu tavrı Esad yönetiminin ülkeye saldığı korkunun bir yansıması olarak okumak mümkün. Arab-İngiliz Düşünce Kuruluşu’ndan Chris Doyle, “Rejim kimsenin çatlak ses vermesine izin vermez. Unutun bunu” diyerek Esad’ın aksi bir davranış gösteremeyeceğini iddia ediyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı