Gündem Haberleri

  Eskişehir'de sağlık operasyonu

  ESKİŞEHİR, (DHA)
  16.10.2008 - 15:18 | Son Güncelleme:

  Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdür vekilinin de içinde bulunduğu 30 kişi ihaleye fesat karıştırmak suçundan gözaltına alındı. Vekilin, milletvekili seçimlerinde AKP’den Eskişehir milletvekili aday adayı olduğu ortaya çıktı.

  Eskişehir’de polisin yaptığı operasyonda aralarında Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Vekili Dr. Seraceddin Çom'un da bulunduğu 30 kişi ihaleye fesat karıştırmak suçundan gözaltına alındı.

  Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri Dr.Seraceddin Çom'un yanı sıra Eskişehir Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nin bazı yöneticileri, protez medikal firması yetkilileri ile bazı müteahhit firma yetkililerini gözaltına aldı. 30 zanlının ‘ihaleye fesat karıştırmak’ ve ‘haksız kazanç sağlamak’ suçlarından gözaltına alındığı, olayla ilgili soruşturmanın sürdürüldüğü bildirildi.

  Gözaltına alınanlar arasında bulunan Temel Sağlık Hizletleri Genel Müdür Vekili pratisyen hekim Dr.Seraceddin Çom'un bir süre önce Eskişehir Sağlık Müdürlüğü görevinde bulunmuş son yapılan milletvekili seçimlerinde de AKP’den Eskişehir milletvekili aday adayı olmuştu.

  GENEL MÜDÜR VEKİLİ İLE 2 KİŞİ DAHA SERBEST

  Eskişehir’de ihaleye fesat karıştırdıkları iddiasıyla gözaltına alındıktan sonra sevk edildikleri adliyede Savcılıkça ifadeleri alınan 13 kişiden aralarında Sağlık Bakanlığı Temel Hizmetler Genel Müdür Vekili Dr.Seraceddin Çom'un  de bulunduğu 3 kişi daha serbest bırakıldı. Dr.Seraceddin Çom'un  avukatları, “Müvekilimiz olayla ilgili Cumhuriyet Savcılığına bilgi verdikten sonra serbest bırakıldı” dedi.

  10 KİŞİNİN İFADELERİ SÜRÜYOR

  Operasyon kapsamında gözaltına alınan 30 kişiden 13’ü, Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi’nde ifade verdikten sonra serbest kaldı. Adliyeye çıkartılan 17 kişiden ise önce 4'ü, ardından da aralarında Dr.Seraceddin Çom'un da bulunduğu 3 kişi Savcılıkça ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. Halen soruşturma kapsamında 10 kişinin ifadeleri savcılıkça alınmaya devam ediliyor.

  Bu arada Eskişehir Valisi Kadir Çalışıcı’nın akşam saatlerinde adliyeye gelmesi dikkat çekti. Vali Çalışıcı, gözaltılarla ilgili bir bilgisinin olmadığını, kendisinin yeni adliye binasının hizmete girmesi nedeniyle Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Karaburun’u ziyarete geldiğini söyledi.

  DR.SERACEDDİN ÇOM, “OLAYIN BENİMLE BİR İLGİSİ YOK SAVCILIK BİLGİME BAŞVURDU”

  Cumhuriyet  savcılığı tarafından serbest bırakılan Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Vekili Dr.Seraceddin Çom,  adliye çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada olayın kendisiyle bir ilgisinin olmadığını söyledi.
  Cumhuriyet savcılığı tarafından çıkartılan yakalama emriyle dün gece Ankara'da gözaltına alıp Eskişehir'e getirildiği belirten Dr.Seraceddin Çom şöyle konuştu:
  "Cumhuriyet savcılığı Eskişehir'de bazı hastanelerdeki bazı olaylar nedeniyle bir inceleme başlatmış. İncelemelerin konusunda hakkında bir bilgim yok ama mahiyetini bildiğim kadarıyla da dava konusu olduğu için bir şey söylemem mümkün değil, Benle ilgili olarak da cumhuriyet savcılığı bilgime başvurmak üzere davet etmişlerdir. Biz burada gerekli sorulara cevap verdik, olayın bizle ilgisi olmadığı için de buradan ayrılıyoruz. Zannediyorum ki ulusal basına yanlış yansımış. Çünkü biz buradayken takip edememiştik. Tutuklandı, o da olayın içinde gibi konunun bizle bir ilgisi yok."
  Kendisinin daha önce Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü görevinde bulunduğu ifade eden Dr.Çom, ancak kendisine görev yaptığı sürelerde değil son 6 ay içerisindeki olayla ilgili sorular yöneltildiğini söyledi. Çom, " bizim daha önce görev yaptığımız yerlerde inceleme olduğu için bizden de bir takım bilgiler istendi biz de bilgi verdik. Bu tür olaylarda biz il dışından geliyoruz. İl dışında davet usulleri var. Bunların içinde yakalama emri de olabilir, normal davet usulü olarak olabilir. Ancak gizli bir soruşturma olduğu için bizim buraya getirmemiz yakalama emri ile oldu. Ancak  benim konuyla direk olarak ilgimin olmadığını sayın savcımız da gördü ve yakalama emrini de kaldırmış oldu."

  Dr.Seraceddin Çom, bir gazetecinin Vali Kadir Çalışıcı'nın akşam saatlerinde adliyeye geldiğini kendisiyle görüşüp görüşmediğini ve polisin banka hesaplarını inceleyip incelemediği sorusuna ise şu yanıtı verdi:
  "Vali beyin geldiğin görmedim, biz başka bir yerde duruyorduk, kimseyle görüşmedim. Banka hesaplarıyla ilgili inceleme yapılıp yapılmadığını bilmiyorum. Savcılık beni getirtti soracağı soruları sordu şimdi de ayrılıyorum. Hesaplarımı incelemeye gerek gördüler mi görmediler mi bunu bilmiyorum. Konunun ihaleye fesat karıştırmak olduğunu biliyorum, bana bazı kişiler hakkında sorular soruldu. Savcılık mahkeme edilmeme gerek olmadığını olayın bizimle ilgisi olmadığına karar verdi, gözaltına alınma kararını iptal etti. Zannediyorum sağlık müdürlüğünde benden sonraki dönemde inceleme başlatılmış. Bizim dönemimle ilgili sorular sorulmadı. Sanırım son 6 aylık dönemle ilgili. Zanlıların kim olduğunu bilmiyorum. Suçlu varsa bir şekilde adalet yerine getirecektir. Benle alakalı kısmında ben görevime döneceğim. Ondan sonraki sayın bakanımın takdiridir. çünkü konu basına yanlış aksettirilmiş. Bunu düzeltmek için bu açıklamayı yapıyorum."


   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı