Gündem Haberleri

  Eskişehir'de Ortaçağ ezgileri

  Hürriyet Haber
  27.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dördüncü Uluslararası Eskişehir Festivali etkinlikleri kapsamında bir konser verecek olan Çek Kvinterna Topluluğu, Ortaçağ enstrümanlarının nostaljisini Eskişehir'de yaşatacak.

  14 Ekim Çarşamba günü gerçekleşecek ve ‘‘Ortaçağ Avrupa Müziği'nde Doğu Etkileri’’ başlığını taşıyacak konser iki bölümden oluşacak. Konserin ‘‘14. Yüzyıl'da Avrupa Sarayları'nda Müzik’’ temalı ilk bölümünde topluluk, dönemin ünlü müzisyenleri Guilliaume de Machaut, Francesco Landini ve Giovanni de Cascia'dan parçalar seslendirecek.

  Konserin ikinci bölümünde ise Ortaçağ döneminde İspanya'da Monserat Manastırı'nda bulunan Cantigas de Santa Maria ve Cantigas de Amigo şarkı defterlerinde bulunan parçalara yer verilecek. Arap-İslam müziği ve çalgılarının etkisinin yoğun olarak hissedileceği bu bölümde Doğu'nun sanatı, mimarisi ve felsefesinin, kilise ve Ortaçağ felsefesiyle oluşturduğu ilginç birliktelikten doğan çarpıcı müzik ezgileri yansıtılacak.

  Şefliğini ve artistik direktörlüğünü Dr. Hana Blochova'nın yaptığı toplulukta soprano Marie Hrebickova'nın yanısıra, ortaçağ kemanında Petr Vyoral ve Milos Valenta, arpta Petr Filak ve vurmalı çalgılarda Lubomir Holzer yeralıyor.

  Doğa ile insanın sonsuzluk ilişkisi

  Doğa ile insanın sonsuzluk ilişkisinin yansımalarını tuvaline aktaran Teoman Südor, son eserleriyle İş Bankası İstanbul Parmakkapı Sanat Galerisi'nde. Doğayı dingin, kıpırtısız haliyle resmederken, doğa içindeki insan yapısını nesneler aracılığıyla betimleyen sanatçının son eserlerindeki ortak unsur, insan ve doğa arasında yaradılıştan bugüne dek süren ilişki.

  Südor, insanın doğadaki varlığını sorgularken sonsuzluk özlemini de dile getiriyor ve bu özlemi doğayla bütünleşerek gideriyor. Lekeci ve minimalist bir üslubu var. Bu konuda oldukça cesur davranıyor.

  Sanatçı insan ruhunun doğasını, zengin bir teknik malzemeyle yorumluyor. Gündelik ve siyasal olanın dışında durduğu gibi zaman ve mekandan da sıyrılıyor.

  İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'ni 1968'de bitiren ve İtalya'da Roma Güzel Sanatlar Akademisi'nde ihtisas yapan sanatçı, yurtiçi ve dışında 99 karma sergiye katıldı. Halen İTÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi. Sergisi 6-28 Ekim tarihleri arasında izlenebilir.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı