GeriGündem Eskimo dadaşlar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eskimo dadaşlar

Erzurum kent merkezi, 41 saat aralıksız yağan kar yüzünden Eskimo'ların yaşamını andıran görüntülere sahne oldu. Bazı ev ve işyerlerine tüneller açılarak ulaşıldı, araçlar tamamıyla karla kaplandı. Kentin kara, hava ve demiryolu bağlantısı kesildi.

YURDUN özellikle orta ve doğu kesimlerinde etkili olan dondurucu soğuklar ve kar yağışı, yaşamı durma noktasına getirdi. Doğu Karadeniz Bölgesi'nde haftasonu etkili olan kar yağışı nedeniyle 1785 köy yolu ulaşıma kapandı. Giresun-Şebinkarahisar Karayolu'ndaki Eğribel, Rize-İkizdere-İspir arasındaki Ovit Dağı geçitlerinde de ulaşım tamamen durdu.

ERZURUM

Kara, demir ve hava yolu bağlantısı kesildi. 41 saat aralıksız devam eden kar yağışı nedeniyle kent içinde kar kalınlığı 135 santimetrelik rekor seviyeye ulaştı. Erzincan, Kars, Ardahan, Muş'ta yüzlerce otobüs, otomobil ve TIR yollarda kaldı. Muş ve Ardahan'a iki günden beri elektrik verilmemesi nedeniyle içme suyu sıkıntısı çekiliyor.

VAN

İki gündür devam eden yoğun kar yağışı, hayatı felç etti. Kent merkezlerinde kar kalınlığı 1 metreye ulaştı. Van, Hakkari ve Bitlis'te 887 köy yolu ulaşıma kapandı. Dün yapılması gereken THY'nın İstanbul-Van uçak seferi kötü hava koşulları yüzünden iptal edildi.

SİVAS

Gürün İlçesi yakınlarındaki Yılanhöyük bölgesinde mahsur kalan ve araçlarının yakıtı tükendikten sonra bir otobüste toplanan 39'u erkek, 10'u kadın, 3'ü çocuk toplam 52 kişi, yaklaşık 28 saat sonra kurtarıldı. Pınarbaşı İlçesi'nde bekletilen otobüslerdeki 250 yolcu, geceyi yatılı öğrenci yurdunda geçirdi. Yolculara Pınarbaşı Kaymakamlığı'nca sıcak yemek verildi. Kayseri'nin Pınarbaşı, Sarız, Develi ve Yahyalı ilçelerine bağlı 28 köy yolu halen ulaşıma kapalı.

DİYARBAKIR

Kar nedeniyle buzlanma meydana geldi. Şehiriçi yollarda ulaşım güçlükle yapılıyor. 100 kadar köy yolu ulaşıma kapandı. Şırnak merkez ile Uludere ve Beytüşşebap İlçeleri'ne önceki günden beri elektrik verilemiyor.

İşyerine tünel açarak girebildi

Erzurum'da yoğun kar yağışı araçları beyaz örtüyle örttü.. Dadaşkent semtinde bir vatandaş karlarla tamamen kaplanan otomobilini bulmak için yarım saat uğraştı. Önce kürekle karları açıp otomobilini tanıdı. Kürekle otomobilin sol tarafını açarak, içine girdi. Kar yağışının kesilmesi üzerine uzun çabalardan sonra otomobilin üzerindeki karları temizleyebildi. Kent merkezindeki Cumhuriyet Caddesi'nde de bir kişi çalıştığı lokantaya girmek için önce kar yığınlarının arasından tünel açtı. Kısa bir süre sonra iş makinasıyla yoldaki kar temizlenince, tünele gerek kalmadı.

Kent içi ulaşım

Yoğun kar yağışı nedeniyle çalıştıkları Palandöken Dağı'ndaki Dedeman Oteli'nden kent merkezindeki evlerine gitmek için araç bulamayan üç görevli, kayakları ile Erzurum'a geldiler. Otelin teknisyenleri Cabir Demir, Metin Safir ve Barış Tugay, karla kaplı karayolunda hiç bir engelle karşılaşmadan Erzurum kent merkezine ulaşmayı başardılar. Yaklaşık 12 kilometlik yolu kayaklarla aşan 3 görevlinin cadde ve sokaklardan geçişleri büyük ilgi topladı. Yayaların, tek tük de olsa trafiğe çıkan araçların arasından geçen kayakçılar, ‘‘Dağda mahsur kalmıştık. Şehire inmek ve evlerimize gitmek için başka çare bulamadık. Zaten eskiden Erzurum'un cadde ve sokaklarında kayak, paten yapılıyordu. Bizler de 54 yıl sonra bu nostaljiyi yaşadık’’ dediler.
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle