Gündem Haberleri

  Eski savcı Necati Özdemir Bayrampaşa'da

  Hürriyet Haber
  11.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bayrampaşa Cezaevi eski savcısı Necati Özdemir, 53. gününde olan ölüm oruçlarını bitirebilmek amacıyla, tutuklu ve ailelerinin talebiyle devreye girdi. Sabah saatlerinde cezaevine giriş yapan Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi'nin temasları ise sürüyor.

  Savcılıktan ayrıldıktan sonra avukatlığa başlayan Necati Özdemir, saat 12.40 sıralarında Bayrampaşa Cezaevi'ne geldi. Burada basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Özdemir, ölüm oruçlarının bitirilmesi için mahkumlar ve ailelerinin isteğiyle cezaevine geldiğini söyledi.

  Kamuoyunun arzu ve isteğinin, bu işin bir an önce bitmesi olduğunu anlatan Özdemir, ''Bundan daha acil hiçbir şey yok'' dedi.

  Adalet Bakanlığı'nın kendisine herhangi bir çağrıda bulunmadığını anlatan Necati Özdemir, ''Bu ciddi sorunun bir an önce Türkiye'nin gündeminden çıkması lazım. Ortada ciddi bir durum var. Artık, ölüm sınırına gelindi. 53. gün oldu. Bunun bitmesi lazım. Bu da ancak akılla olur. Herkesin kendine düşen görevi ciddiyetle ortaya koyması lazım. Bu ölüm oruçları, ancak mahkumlar ikna edilirse biter'' diye konuştu.

  ''Mahkumların nasıl ikna olacağı'' sorulan Necati Özdemir, ''Çok geç açıklama yapmak''la eleştirdiği Adalet Bakanlığı'nın, daha ciddi adımlar atması, ikna edici ve inandırıcı olması gerektiğini söyledi.

  F tipi cezaevi uygulamasını protesto amacıyla eylem yapan tutuklulardan beklentileri sorulan Özdemir, ''Bunlar benim mahkumlarım. Çözüme yardımcı olmak için buraya geldim. Sorunun çözümünü isteyeceğim'' şeklinde konuştu.

  Basın açıklamasının ardından cezaevine C Blok giriş kapısından girmek isteyen Özdemir, burada bir süre bekledikten sonra içeri alınmayınca, personel girişini kullanarak cezaevine girdi.

  Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi

  Öte yandan Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi Başkanı Silvia Casala ve Komite İcra Sekreteri Traver Stevens ile beraberlerinde 4 kişi Bayrampaşa Cezaevi'ne saat 09:50'de giriş yapmıştı. Girişte gazetecilerin sorularını yanıtsız bırakan heyetin temasları da sürüyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı