Gündem Haberleri

  Eski rektör Prof. Dr. Öztürk Giresun’dan ayrıldı

  H.Hakan KABAHASANOĞLU/GİRESUN, (DHA)
  04.05.2010 - 11:06 | Son Güncelleme:

  GİRESUN Üniversitesi (GÜ) Rektörlüğünden istifa ederek emekliye ayrılan Prof.Dr. Osman Metin Öztürk, kentten ayrıldı.

  Gazipaşa Yerleşkesi'ndeki Uygulama Oteli’nden ayrılmadan önce kendisini uğurlamaya gelenlerle vedalaşırken bir konuşma yapan Prof.Dr. Osman Metin Öztürk, “İnsanlar doğar, büyür ve ölür. Kurumlar, devletler doğar, büyür, ölür. Görevler de başlar, biter. Ama bir ölür bin diriliriz” dedi. Üniversitede bazı eksiklikler olduğunu ancak bunların da okulun yeni olması dolayısıyla normal karşılanması gerektiğini ifade eden Prof.Dr. Öztürk, “3 yıllık süre içerisinde paspas kullanmak hariç bu üniversitede her işi yaptığımı herkesin bilmesi lazım. Ancak bu süre içerisinde yorulduğumu ifade etmek isterim. Gerçekten yoruldum. Sabah rektörlüğe giderim, akşam tekrar buraya gelirim. Benim dünyam bu. Bu şehirde hiç kimse Osman Metin Öztürk’ü falanın bürosunda, filanın işyerinde, filan eğlence yerinde gördüm diyemez. Gördüm diyenin alnını karışlarım. Çünkü ben buraya hizmet etmek için geldim. Büyük bir fedakarlıkla bu hizmeti yaptık. Ama artık kaldıramıyorum” diye konuştu.

  Prof.Dr. Osman Metin Öztürk, görev sürecince çizgilerinin hep yükselen grafik şeklinde olduğunu belirterek, “Ben akademik özelliğimle, akademik şapkamla Türkiye ve dünyayı iyi değerlendirdiğine inanan bir akademisyenim. Dünyadaki ve Türkiye’deki gelişmeleri yakinen bilen bir insanım. 3 yıl dolu dolu hizmet verdikten sonra 4'üncü yılın bana, aileme ve ülkeme hizmet açısından fazla bir getirisinin olamayacağını da uzmanlık alanım itibariyle gören bir akademisyenim. O itibarla burada kalmamın fazla bir anlamı ve değeri de yok” dedi. Konuşmasına, “Gideceğim ve evimde oturacağım” diyerek devam eden Prof.Dr. Öztürk, şunları söyledi:

  “Hiçbir yerle, hiçbir işle inanın bağlantım yok. Yani bir yerle anlaşmışız da o yüzden ayrılıyorum diye bir hazırlığım yok. Ancak Allah'ın bize bir kapı açacağına, o kapıda bu devlete, bu millete daha iyi koşullarda hizmet edeceğime yürekten inanıyorum. 54 yaşıma kadar hep bunu hissettim. Bugün de buradan ayrılırken aynı hislerle hareket ediyorum.”

  Görevini Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Attar’a bırakan Prof.Dr. Osman Metin Öztürk, daha sonra kendisini uğurlamaya gelenlerle vedalaştı ve eşi Şebnem Öztürk ile birlikte Ankara’ya hareket etti.

  ‘ERGENEKON’DA GÖZALTINA ALINMIŞTI

  GÜ eski Rektörü Prof.Dr. Osman Metin Öztürk, geçen yıl nisan ayında ‘Ergenekon davası’ kapsamında gözaltına alınmış, daha sonra çıkartıldığı mahkemece serbest bırakılmıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı