Gündem Haberleri

  Eski milletvekili eşinin müebbet hapis istemi kararı bozuldu

  A.A
  08.02.2006 - 11:02 | Son Güncelleme:

  Yargıtay, eski milletvekili Muzaffer Atılgan'ın eşi Ayten Atılgan'ın müebbet ağır hapis cezasına çarptırılmasına ilişkin kararı bozdu. Yüksek Mahkeme, yeni TCK'ya göre değerlendirme yapılmasını istedi.

  Konya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, Zeki Tekgöz'ü taammüden öldürmekten ve Duran Kadiroğlu ile Bilal Mecu'yu da taammüden öldürmeye tam derecede teşebbüsten sanıklar Faruk Işık, Ayten Atılgan, Fuat Ergün ile Mustafa Çalımlı'nın mahkumiyetlerine ilişkin kararın temyiz istemi sonuçlandı.

  Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nin kararında, savunma tanıklarının ifadelerine neden itibar edilmediğinin açıkça belirtilmesi gerekirken, yazılı şekilde gerekçede bu delillerden hiç bahsedilmediği vurgulandı.

  Sanıklardan Faruk Işık'ın eylemiyle ilgili kamu davası açılmasına rağmen, ek savunma hakkı tanınmadan hüküm kurulduğuna işaret edilen kararda, kabul ve uygulamaya göre, sanık Faruk Işık hakkında, ağırlaştırılmış müebbet ağır hapis cezasına mahkum edildiği ”tasarlayarak öldürme” suçu dışındaki her suçtan hükmedilen ceza sebebiyle ayrıca hücre cezası tayin edilmesi gerektiği düşünülmeden tek bir hücre cezası tayini ile yetinildiği belirtildi.

  Kararda, sanıklar hakkında, eski Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) uygulanması ile kurulan hükümlerden sonra yürürlüğe giren, 5237 sayılı yeni TCK ve 5252 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun Yürürlük ve Uygulama Şekli Hakkındaki Kanun'un ilgili maddeleri uyarınca sanıkların hukuki durumlarının yeniden değerlendirilmesinde zorunluluk bulunduğuna işaret edildi.

  Yargıtay 1. Ceza Dairesi, bu gerekçelerle yerel mahkeme kararını bozdu.

  Eski Milletvekili ve eski Altındağ Belediye Başkanı Muzaffer Atılgan ve eşi Ayten Atılgan'ın kızını kaçıran Hanifi Tekgöz'ün kardeşi Zeki Tekgöz 20 Nisan 1996'da Kuşadası'nda öldürülmüştü.

  Olayın ardından açılan davada Konya 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Muzaffer Atılgan ile eşi Ayten Atılgan'ın adam öldürmeye azmettirmek suçundan 20'şer yıl ağır hapis cezasına mahkum etmişti.

  Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Muzaffer Atılgan hakkındaki mahkumiyet kararını beraat etmesi gerektiği gerekçesiyle, eşi Ayten Atılgan hakkında kasten adam öldürmeye azmettirme suçundan verilen mahkumiyet kararını ise aleyhe bozmuştu.

  Konya 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Muzaffer Atılgan hakkında Yargıtay'ın bozma kararı doğrultusunda beraat kararı vermişti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı