GeriGündem Eski kaymakamlık binasında define aranacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eski kaymakamlık binasında define aranacak

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde bulunan İl Özel İdaresine ait eski Kaymakamlık binasında Yunanlılardan kaldığı öne sürülen define aranacak.

Çanakkale İl Genel Meclis Başkanı Hasan Hüseyin Aytop, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ayhan Başaran, Erdinç Bezgen ve Yakup Pulukçu adlı kişilerin, Valilik ve İl Kültür Turizm Müdürlüğüne başvurarak Kaymakamlık binasında hazine aramak için talepte bulunduklarının konunun da İl Genel Meclisi gündemine geldiğini ve izin verilmesi yönünde karar alındığını söyledi.

Binanın tarihi açıdan tescilli ve İl Özel İdaresine ait olduğuna işaret eden Aytop, “Gelibolu'nun 'Gallipoli' olarak adlandırıldığı eski çağlarda Yunanlılardan kalan bir define olduğu söyleniyor. Bunun için 3 kişi başvuru yapmış. Define arama işlemleri binaya zarar vermeden, yetkililerin gözetiminde yürütülecek. Define, bulunması halinde ise belli oranı devlet, mal sahibi ve aramayı yapanlar arasında paylaşılacak.”

Bina ve çevresinde daha önce de yasal olmayan yollarla aramaların yapıldığına bilindiğini anlatan Aytop, “İl Özel İdaresine ait binada eğer bir define varsa bunun ortaya çıkarılması ve ekonomiye kazandırılmasını isteriz” dedi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle