Gündem Haberleri

  Eski JİTEM binası ile cezaevi arasındaki bahçede insan kemikleri bulundu

  DHA
  11.01.2012 - 17:02 | Son Güncelleme:

  DİYARBAKIR'da bir dönem Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele Merkezi binası (JİTEM) ile Diyarbakır Kapalı Cezaevi ile Adliye Sarayı'nın bulunduğu Saraykapı Mevkii'nde restorasyon çalışmaları sırasında insanlara ait 6 kafatası ve kemik bulundu.

  Diyarbakır'ın merkez Sur İlçesi Saraykapı Semti'nde bulunan ve 1990'lı yılarda JİTEM merkezi, Jandarma Merkez Komutanlığı, Diyarbakır Kapalı Cezaevi ve Diyarbakır Adliye binasının bulunduğu alanda insanlara ait 6 kafatası ve kemikler bulundu. Boşaldıktan sonra tarihi yapılar olduğu için restorasyon çalışmaları süren JİTEM, Jandarma Merkez Komutanlığı ve Kapalı Cezaevi arasındaki bahçede arkeologlar restorasyon çalışmaları yaparken toprağa gömülü insanlara ait 6 kafatası ile kemik bulunca durumu Diyarbakır Arkeoloji Müzesi ile polise bildirdi. İnsanlara ait olduğu belirtilen kemiklerin DNA testi yapılması için İstanbul Adli Tıp merkezine gönderileceği bildirildi.  

  KAFATASI VE İNSAN KEMİKLERİ BULUNDU / FOTO GALERİ

  TOPRAĞA GÖMÜLÜ İNSAN KEMİKLERİ BULUNDU / WEB TV

  SAVCI GELDİ

  Diyarbakır’da kemiklerin bulunduğu bölgeye gelen Cumhuriyet Savcısı, çevreye güvenlik şeridi çektirerek, girişlere izin vermeyip, gazetecileri de uzaklaştırdı.

  İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Raci Bilici’de bölgeye gelerek incelemelerde bulundu. Bilici, bulunan kemiklerin kayıpların yakınları ile karşılaştırılarak DNA yapılacağını belirterek, şunları söyledi:

  "Burası JİTEM’in sorgulama yeriydi, katliamların, yargısız infazların, faili meçhullerin yapıldığı yerdi. Ve bir çok sivil burada kaybettirildi. Şu anda burada yapılan kazı çalışması sonucu insan kemiklerine rastlandı. İlk yapılan tespitler 6 insana ait olduğu kemik ve kafatasının olduğu yönünde. Bize başvuran aileler var. Burada bulunan cesetlerin, kemiklerin çıkmasıyla ilgili bu ailelerin başvurusu nedeniyle buradayız. Savcıyla da görüştük kazı çalışmaları bitince, kemikler çıkarıldıktan sonra, bize gelen başvurular doğrultusunda, bazı ailelerin çocuklarının, kardeşlerinin buraya getirildiği beyanları var. Onların başvurularını alıp DNA testi için resmi girişimde bulunacağız. Umuyorum ve diliyorum en azından bize başvuran aileler yakınlarının kemiklerine kavuşmuş olurlar. Belki bir mezar taşına sahip olur."

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı