GeriGündem Eski İsviçreli bankacıdan Wikileaks'e destek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  93
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eski İsviçreli bankacıdan Wikileaks'e destek

Eski İsviçreli bankacıdan Wikileaks'e destek
refid:16784676 ilişkili resim dosyası

İsviçre merkezli Julius Baer bankasının offshore cenneti Cayman Adaları'ndaki şubesinin eski müdürü, tahminen 2 bin adet çok gizli hesaba ait bilgiyi Wikileaks üzerinden yayımlaması için sitenin kurucusu Jullian Assange'a verdi. Bilgilerin içinde yer aldığı iki CD özel korumalı kapta teslim edildi.

Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor  

 

BANKA HESAPLARI ASSANGE'NİN ELİNDE - FOTO GALERİ

 

Rudolf Elmer, Assange'a iki CD'den oluşan bilgileri verirken tüm dünyanın offshore hesaplarda saklanan paralarla ilgili gerçekleri bilmesini istediğini söyledi. Elmer, CD'lerde ismi yer alan kişilerle ilgili bilgi vermezken, adı geçenlerin sayısı konusunda da açıklama yapmadı.

 

Elmer, "Tek umudum toplumun olan biten hakkında bilgi sahibi olması... Ben orada bulundum, o işi yaptım, bu işin nasıl bir şey olduğunu ve bu işlerin ne kadarının belgelendiğini, ne kadarının da belgelenmediğini biliyorum... Ben sisteme karşıyım. Sistemin nasıl işlediğini biliyorum. Kamuoyunun da bunu bilmesini istiyorum çünkü bu sistem toplumumuza zarar veriyor" dedi.

 

İngiltere'de ev hapsinde bulunan ve basının önüne pek sık çıkmayan Assange belgelerin yüklü olduğu CD'leri alırken, "Bugün burada Rudolf'u desteklemek için bulunuyorum. O da bir muhbir ve söyleyeceği önemli şeyler var" dedi. Assange, belgelerin kontrol edilip sitede yayımlanacak hale getirilmesinin haftalar alabileceğini de belirtti.

 

Elmer, Julius Baer bankasından 2002 yılında işten çıkarılmıştı.

   

40 POLİTİKACININ ADI VAR

Elindeki belgelerin en az üç finans kurumundan sızdırıldığını ve 1999-2009 dönemini kapsadığını açıklayan Elmer, the Observer'a yaptığı açıklamada, CD'de işadamları, çokuluslu şirketler ve "sanatla geçinen" insanlar ile Britanya, Amerika, Almanya, Avusturya, Asya ve "her yerden" isimler bulunduğunu söylemişti.

 

Elmer, hesapları bulunan isimler arasında çeşitli ülkelerden yaklaşık 40 politikacının bulunduğunu da söylemişti.

 

İsviçre ise Elmer'ı Çarşamba günü banka gizliliğini ihlal suçlamasıyla yargılamaya başlayacak.

 

EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                

EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

http://twitter.com/HurriyetEkonet   

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle