Gündem Haberleri

  Eski ICQ sanal saldırıya açık

  Hürriyet Haber
  20.01.2002 - 10:01 | Son Güncelleme:

  En popüler anında mesajlaşma programı ICQ'nun eski versiyonlarının sanal saldırılara açık olduğu bildirildi. American Online (AOL), geçtiğimiz yıl satın aldığı ICQ yazılımının Windows üzerinden çalışan 2001b (beta) sürümünden önceki versiyonlarının, yeni geliştirilen scriptlerle saldırılara açık hale gelebileceği uyarısında bulundu.

  Gizlenmiş bir kodla gönderilen mesaj, bilgisayar kullanıcısını açık hedef haline getiriyor.

  Habere göre, AOL, tehlikenin sesli video ve oyun uygulamaları sırasında ortaya çıktığını ve açığa, internetteki Bugtraq güvenlik posta listesinde yer verildiği açıklandı. Açığı ilk olarak Pennsylvania Üniversitesi bilgisayar bölümü öğrencilerinden Daniel Tan`ın bulduğu ve kullanıcıları uyardığı belirlendi.

  AOL yetkililerinden Andrew Weinstein, www.icq.com ya da www.mirabilis.com internet adreslerinden yazılımın ücretsiz yeni sürümlerinin yüklenebileceğini bildirdi.

  AOL YAZILIMLARI İÇİN İKİNCİ KRİTİK UYARI

  ICQ için yapılan uyarıların bir benzeri AOL`un ilk anında mesajlaşma programında da yapılmıştı. 2001 yılının basında gerçekleşenolayda AOL Instant Messenger`ın (AIM) 4.7 ve 4.8 versiyonlarında da benzer güvenlik açıkları bulunmuştu.Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamalarda, gelen herhangi birmesajla siteme kendini otomatik olarak yükleyen kodun, bilgisayar sahibini açık hedef haline getirdiği kaydedilmişti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı