GeriGündem Eski hacker'dan FBI'ya eleştiri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eski hacker'dan FBI'ya eleştiri

İnternet dünyasının en ünlü hacker'ı Kevin Mitnick, 11 Eylül'ün ardından FBI ve polise, terörle mücadele adına "e-mail ve internet hareketlerini izleme" izni verilmesine ilişkin tasarıyı sert bir dille eleştirdi. Hapisten çıktıktan sonra bilgisayarla ilgili herhangi bir iş yapması yasaklanan Mitnick ABC televizyonu için çekilen bir dizide oynuyor.

"YENİ TASARI ÇOK SAÇMA"
38 yaşındaki bilgisayar uzmanı Kevin Mitnick, ABD'nin büyük telefon şirketlerinden birinin bilgisayar sistemini hack etmek suçundan dört buçuk yıl hapis cezası almıştı. Eski hacker, The Observer gazetesinde yayınlanan röportajında 11 Eylül saldırılarının ardından hazırlanan yeni yasa tasarısını çok "saçma" bulduğunu söyledi.

"Teröristler, yaptıkları saldırıyla hedeflerinin ABD'nin altyapısına zarar vermek değil büyük bir katliam yapmak olduğunu ispatladı. Buna rağmen hükümet herkesin elektronik ortamdaki yazışmalarını takip etmek istiyor" diyen Mitnick, tasarıya şiddetle karşı çıkıyor. Yaklaşık dört buçuk yılını hapiste geçiren Kevin Mitnick, hacker'ların böyle bir ortamda  çok ağır hapis cezalarıyla karşı karşıya bulunduklarını belirtiyor. Eski hacker, hafif bilgisayar suçlarının bile "ibret olsun" diye ağır hapisle cezalandırabilme ihtimaline karşı hacker'ları uyarıyor.

BİLGİSAYARA DOKUNMASI BİLE YASAK
1995 yılında bilgisayarla ilgili yedi suçtan tutuklanan ve 1999'da serbest bırakılan Mitnick kendisini "günah keçisi" olarak görüyor. Aldığı ceza gereği Mitnick'in 2003 yılının Ocak ayına kadar bilgisayar kullanması, bilgisayarla ilgili bir işte çalışması hatta gözetim memurunun izni olmadan bilgisayar teknolojisi ile ilgili yazı yazması bile yasak. Mitnick'e sadece ailesiyle iletişim kurması için bir cep telefonu taşıma izni verilmiş. Hayatını bilgisayardan uzak geçirmek zorunda olan Kevin Mitnick, bu aralar ABC için çekilen "Alias" adlı dizide CIA'de çalışan bir bilgisayar uzmanını canlandırıyor.

Dünyanın en ünlü hacker'ı olarak Guinnes Rekorlar Kitabı'na giren Mitnick, koşulların kurbanı olduğunu savunuyor. "Masum değilim ama suçlandığım şeylerin çoğunu yapmadım" diyen bilgisayar uzmanı, hack yaparak hiç para kazanmadığını belirtiyor.

"SİBER TERÖR ENGELLENEBİLİR"
Senato'nun kurduğu bir komiteye siyasi amaçlı hack eylemleriyle ilgili ifade veren Kevin, sıkı güvenlik tedbirleriyle siber terörizm tehdidinin  kolaylıkla önlenebileceğine inanıyor: "Evet, bir grup hacker devlete ait bir iletişim ağına ya da elektrik şebekesinin bilgisayarlarına zarar verebilir ama bu sistemlerin çoğu hızlıca onarılıp yeniden online olabilir. Hack'le bu sistemleri uzun süreliğine felç edemezsiniz. Hack etmek belki gerçek planlarınızı gizlemek ve dikkati başka tarafa çekmek için kullanılabilir."

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle