Gündem Haberleri

  Eski Deniz Feneri e.V savcısından 'CHP'lilerle yemek' açıklaması

  A.A - ANKA
  07.10.2011 - 12:48 | Son Güncelleme:

  Almanya’daki Deniz Feneri e.V Derneği davasının Türkiye bağlantılarının araştırıldığı soruşturmayı yürütürken görevden alınan Ankara Cumhuriyet Savcısı Nadi Türkaslan’dan bir televizyon kanalında yayınlanan “CHP’li vekillerle yemek yediği” yönündeki haberine yalanlama geldi. Haberin “son dakika” başlığı altında canlı yayınlandığı saatte evinde ailesiyle olduğunu belirten Türkaslan, “Bu restorana hayatım boyunca hiç gitmedim, hatta yerini dahi bilmem. Haberi yapan televizyon kanalını, cevap hakkımı kullanmak için aradım ancak isteğim yerine getirilmedi” dedi. Bu arada haberde Nadi Türkaslan diye bahsedilen kişinin CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan'ın eşi olduğu ortaya çıktı.

  Soruşturmanın tutuklu şüphelileri RTÜK eski Başkanı Zahid Akman ile Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman’ın şikâyeti üzerine hakkında yargı yolu açılan Cumhuriyet savcısı Türkaslan, açıklamasında Ülke TV isimli kanalda, CHP’li vekillerle birlikte yemeğe katıldığı yönünde haberler yayınlandığını, Ülke TV muhabirinin de zaman zaman canlı yayına bağlandığını ifade etti.

  O RESTAURANTIN YERİNİ DAHİ BİLMEM

  Türkaslan “Bu canlı bağlantılarda Ülke TV muhabiri Ergül Yeşildağ, Çankaya semtindeki lüks restoranda CHP Milletvekilleri Emine Ülker Tarhan, İlhan Cihaner, Sülehy Batum, Sinan Aygün ve Ankara Cumhuriyet Savcısı Cengiz Köksal ile restoranın sütunlarla kapatılmış kuytu köşesinde oturduğumu, arkam dönük vaziyette görüntü vermemeye çalıştığımı, bu restorana benim aynı kişilerle sık sık geldiğimi, haftada 1-2 kez buluştuğumuzu ifade etmiş, programın spikeri de bu sözde buluşmaya, gerçeğe aykırı ve maksatlı yorumlar katmıştır. Ülke TV’de yer alan bu haberde benimle ilgili anlatılanların hiçbiri gerçek değildir” dedi. Habere konu yemekte bulunmadığının altını çizen Türkaslan, söz konusu restorana hayatı boyunca hiç gitmediğinin, hatta yerini dahi bilmediğini belirtti.

  HABER TAMAMEN YALAN

  Türkaslan, açıklamasında, yayınlanan haberin tamamen yalan, uydurma ve maksatlı olduğunu kaydederken, şu değerlendirmede bulundu:

  “Adı geçen televizyon kanalını arayarak cevap hakkımı kullanmak istedim ancak cevap hakkına saygısızlığın sonucu olsa gerek ki, yayına bağlanma isteğim yerine getirilmedi. Gerçeğe aykırıdan öte tamamen yalan olan bu haberde sık sık Deniz Feneri e.V. soruşturmasının eski savcısı olduğum vurgulanarak, bu yemek sırasında soruşturma ile ilgili konuştuğum ima edilmiştir. Yapılan maksatlı, yalan ve iftira ile dolu haber ve yayın nedeniyle, hukuki haklarım saklı kalmak üzere, kamuoyunun bilgilendirilmesini yararlı gördüğüm için bu açıklamayı yapmak zorunda kaldım.”

  NADİ TÜRKASLAN SANILAN KİŞİ TARHAN'IN EŞİYDİ

  Masadakilerden biri Deniz Feneri e.V. davasının görevden alınan savcısı sanılarak bazı kanallarda “Ankara’da gizli görüşme” diye haber yapıldı. Oysa söz konusu kişi Emine Ülker Tarhan’ın eşiydi

  Yemeğe ilişkin Vatan Gazetesi'ne konuşan Emine Ülker Tarhan, “Yaşananlar tam bir komedi. Komedi filminin ortasındayız sanki. Hukukçu arkadaşlarımızla birçok arkadaşımız Ankara Üniversitesi’nden mezun ve aynı dönemlerde okuduk. Benim eşim de Yargıtay üyesi. Hep birlikte yemek yiyorduk. Bir iki televizyon da son dakika verilmiş. Grup Başkanvekili Nadi Türkaslan ile yemekte denilmiş. Gizli yemek denilmiş. Ankara’nın ortasında bir yerdeyiz” dedi.

   

  'İZLENİYOR MUYUZ?' 

   

  Gizlice görüntülerinin çekildiğini de ifade eden Tarhan, “Dışarı çıkan arkadaşlara sormuşlar. Onlar yok demiş. Nadi Türkaslan’ı eşime benzetmişler. Bir ihbar mı yoksa teknik takip mi yapılıyor, izleniyor muyız bilmiyorum. İzliyorlarsa da zaten şaşırmam. Daha önce de benzeri şeyler yaşandı.Kolluk kuvvetlerine şikayet etmedim” dedi. Milletvekilleri ile yemeğin “Şaibeli bir yemek” gibi görülmesini de eleştiren Tarhan, “Vahim olan da bu zaten. Böyle yanlış anlaşılmalar olabilir elbette, medyaya yanlış gidebilir. Ancak temas edilen şey birilerini yıpratmak için yapılıyor. Bu yola hedef koymuşlar anlaşılan” dedi.

   

  'YOK ETMEK İSTİYORLAR'

   

  Nadi Türkaslan’ı hiç tanımadığını belirten Tarhan, “İyi bir savcı, ilkelerine bağlı birisi olarak biliyorum. Bizim üzerimizden bu arkadaşımızı yok etmeye çalışıyorlar. Neler biliyorlar ki yok etmeye çalışıyorlar acaba diye düşünüyorum. Aleyhine kanıt arıyorlar. İhraç etmek için veri topluyorlar. Benim adım geçmiş şu olmuş bu olmuş önemli değil. Ancak yargıda dik duran insanların sindirilmesi, istifaya veya emekliliğe zorlanmaları vahim bir durum” diye konuştu.

   

  Eşi Umur Tarhan ile yemeğin ardından çıkarkan flaşların patladığını ifade eden Tarhan, “Sorulara muhatap oluyorsunuz. Eşim ‘Ben Mehmet Umur Tarhan, Emine Hanım’ın eşiyim’ dedi. Ben değilim demek istedi ama inanılmadı. Kimlik mi göstereceğiz birilerini ikna etmek için? Medyanın kendisini değerlendirmesi lazım. Medyanın isimlerin yıpratılmasında aracı olmaması gerekiyor” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı