Gündem Haberleri

Eski bir parti başkanını vuracaklardı

Hürriyet Haber
31.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Eski MİT Kontrterör Dairesi 2. Başkanı Mehmet Eymür, 2000 yılında Amerika'da kurduğu internet sitesinde yayımladığı yazıları güncelleyerek kitaplaştırdı.

Dün (pazartesi) piyasaya çıkan "Sentez" adlı kitabında Eymür, Susurluk Skandalı, Abdi İpekçi, Papa, Akın Birdal suikastları, ASALA operasyonlarına katılanların uyuşturucu ilişkileri gibi tartışmalı konulara değiniyor. Sentez'i 5 bin adet basan Milenyum Yayınları, birkaç ay içinde Mehmet Eymür'ün Uyuşturucudan Susurluk'a adlı bir başka kitabının yayımlanacağını açıkladı. Eymür, MİT'ten istifasını yaşanan iki çarpıcı olayda yöneticilerin hatalı tavır takınmasına bağlıyor. Personelin karıştığı iki suikast girişimini anlatırken kendinden, ismiyle söz ediyor:

BİRİ ALBAY

"Mehmet Eymür, Özel İstihbarat Dairesi'nin eğitim ve operasyon kabiliyetini artırmak için Özel Kuvvetler Komutanlığı'ndan emekli olmak isteyen bir grubun MİT'e alınmasına öncülük eder. Grup içinde O.Ç. isimli bir albay, iki subay ve birkaç astsubay vardır. Subaylardan biri K.K'dır. Eymür bunlara daimi kadrolar verilmesine, lojman tahsisinde öncelik sağlanmasına yardımcı olur. Yeni kurulan 'eğitim ünitesi' karargah binası dışındaki bir yerde, Albay O.Ç'nin yönetiminde faaliyete başlar. Bir süre sonra ünitede görevli bazı personel Eymür'e gelerek K.K'nun kendilerine 'bir siyasi eski parti genel başkanına eylem' için hazırlık çalışması emri verdiğini, böyle bir talimattan haberi olup olmadığını sorar. Mehmet Eymür irkilir. Konuyla ilgili sual açar, personelin ifadesine başvurur. İfadesi alınan personel olayı şöyle anlatır: K.K'nun odasına girdiğimde ... ile konuşuyordu. Bir görev vereceğim, belki ikiniz yapacaksınız, dedi. Sonra konunun ... öldürülmesi olduğunu anladım. (...)

DİSİPLİN CEZASI

Mehmet Eymür, O.Ç ve K.K'nu yetkisi dahilinde disiplin cezasıyla cezalandırır, bu personelle çalışamayacağını üstlerine bildirir. Şenkal Atasagun, daha geniş olan disiplin cezası yetkisini kullanmak istemez, aksine O.Ç. ve K.K'na yakınlık gösterir. Neticede O.Ç. başka bir başkanlığa verilir. K.K ise Operasyon Başkanlığı'nda başka bir üniteye alınarak özel görevle yurt dışına gönderilir. (S. 318-19)
Etiketler: son dakika , haberler
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı