GeriGündem Eski belediye başkanının evi mühürlendi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eski belediye başkanının evi mühürlendi

“İhaleye fesat karıştırmak, imar kanuna muhalefet, rüşvet alıp vermek, görevi kötüye kullanmak, görevi ihmal etmek ve devleti zarara uğratmak” suçlarından tutuklu bulunan eski Güzelbahçe Belediye Başkanı Ertan Avkıran'ın evi, aynı partiye mensup yeni Belediye Başkanı Mustafa İnce yönetimi tarafından, imar kanuna uymadığı gerekçesiyle mühürlendi.

Mustafa İnce,  ilçedeki kaçak yapılarla ilgili çalışma yürüttüklerini ifade etti.

Güzelbahçe'deki Mithat Ünal Caddesi'nde kurulan 160 konutluk Akgün Sitesi'nde, “balkon çıkması”, “balkonun kapatılması”, “sığınak ve depodaki değişiklikler” gibi nedenlerle İmar Kanunu'na aykırılıklar tespit ettiklerini söyleyen İnce, söz konusu yapılarla ilgili işlem başlattıklarını açıkladı.

Sitedeki konutlara İmar Kanunu'nun 32. ve 40. maddeleri gereğince para cezası uyguladıklarını kaydeden İnce, aralarında eski Güzelbahçe Belediye Başkanı Ertan Avkıran'ın konutunun da bulunduğu 160 konutu mühürlediklerini söyledi.

İmar Kanunu doğrultusunda gerekli düzenlemelerden sonra mührün açılacağını da dile getiren İnce, para cezasının da Güzelbahçe Belediye Encümeni'nin değil, Bayındırlık Bakanlığı'nın belirlediği ücret yönünde kesildiğini ve cezaların her metrekare için 511 liradan başladığını
açıkladı.

Hukuk kuralları doğrultusunda hareket ettiklerini söyleyen İnce, şunları kaydetti:

“Bizim için vatandaş kim olursa olsun, A partili ve B partili hiç önemi değil, hukuk içinde hareket ediyoruz. Bunları uygulamak ve imar kirliliğini önlemek zorundayız. Kanun da buna hükmediyor zaten, bunun aksini yapmak görev suiistimali demektir. Belediye başkanı bu konuda sorumlu ve görevlidir.”

Dönemin belediye başkanı Ertan Avkıran'ın Akgün Sitesi'nde 2 villası bulunduğu, sitedeki 160 konutun tümünün 2010 yılı mayıs ayında mühürlendiği, 160 konuttan 104'ünün de Ertan Avkıran döneminde ruhsatlandırıldığı öğrenildi.

2009'DA TUTUKLANMIŞTI

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin düzenlediği operasyonda, dönemin Güzelbahçe Belediye Başkanı Ertan Avkıran, o dönemde belediye meclis üyesi olan Güzelbahçe'nin yeni Belediye Başkanı Mustafa İnce, Değirmendere Belediye Başkanı Necati Şemsettin Eren, bazı meclis ve encümen üyeleriyle belediye çalışanlarının da aralarında bulunduğu 74 kişi gözaltına alınmıştı.

“İhaleye fesat karıştırmak, imar kanuna muhalefet, rüşvet alıp vermek, görevi kötüye kullanmak, görevi ihmal etmek, irtikap, devleti zarara uğratmak” iddialarıyla adliyeye sevk edilen zanlılardan, aralarında Avkıran'ın da bulunduğu 39 kişi tutuklanmış, farklı tarihlerde zanlılardan 21'inin tahliye talebi kabul edilmişti.

Soruşturmayı yürüten savcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş'ın da ifadelerine başvurmuştu.

Operasyonla ilgili Cumhuriyet Savcısı Sait Demiröz tarafından hazırlanan ve İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, eski Belediye Başkanı Ertan Avkıran, belediye bürokratları ve müteahhitlerin de aralarında bulunduğu 66 sanığın cezalandırılmaları talep edilmişti.

İddianamede, dönemin Güzelbahçe Belediye Başkanı Avkıran'ın, “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek, görevi kötüye kullanma, göreve ilişkin sırrın açıklanması, 5'er kez ihalelere fesat karıştırmak, 6 kez nitelikli dolandırıcılık, 2 kez rüşvet, 12 kez resmi belgede sahtecilik, kamu görevlisi sıfatıyla 7 kez resmi belgede sahtecilik ve zincirleme akaryakıt hırsızlığı” suçlarını işlediği iddia edilmiş, bu suçlardan toplam 355 yıl hapis cezası istenmişti.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle