Gündem Haberleri

  Eski bakana şok eden soruşturma

  Zeki GÜNAY/GAZİANTEP, (DHA)
  28.08.2009 - 13:27 | Son Güncelleme:

  GAZİANTEP'te 60 yaşındaki Müslüm Esen'in, Başbakan tarafından kendisine iletilmesi için verilen bin lirayı kendisine teslim etmediği iddiasıyla şikayet ettiği eski Devlet Bakanı ve eski CHP Milletvekili Mustafa Yılmaz hakkında soruşturma başlatıldı.

  Savcılığın talimatı üzerine arandığını evine jandarma ekipleri gidince öğrenip şaşkına dönen Yılmaz, “Bu kişinin önüne gelen herkesten evlenmek için para isteyen, ruh sağlığı bozuk bir kişi olduğunu herkes bilir. Sayın Başbakan bu şahsa evlendirme parası gönderecekse Gaziantep'in bakanı var, milletvekilleri var, valisi var. Benimle niye göndersin?” diye tepki gösterdi.

  Nizip İlçesi'ne bağlı Uluyatır Beldesi'nde eşi eve almadığı için kerpiç bir evde tek başına yaşayan 4 çocuk babası Müslüm Esen, yaklaşık 3 ay önce Gaziantep Adliyesi'ne giderek Cumhuriyet Savcılığı'na Mustafa Yılmaz hakkında şikayette bulundu. Esen, şikayet dilekçesinde, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan evlenmek için para istemiştim. Başbakan da bana iletmesi için bin lirayı Mustafa Yılmaz'a verdi. Mustafa Yılmaz, Başbakan'ın bana gönderdiği bin TL'yi vermiyor” dedi. Şikayeti değerlendiren Cumhuriyet Savcısı, yetkisizlik verip, Yılmaz'ın Oğuzeli İlçesi'nde yaşamasını dikkate alarak, şikayet dosyasını Oğuzeli Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi. Oğuzeli Cumhuriyet Başsavcılığı da Yılmaz hakkında soruşturma başlattı. 2009/21869 hazırlık numarasıyla ‘emniyeti suiistimal’ suçundan soruşturma açan savcılık, İlçe Jandarma Komutanlığı'na talimat vererek, Yılmaz'ın bulunup, ifadesinin alınması için tebligat yapılmasını istedi.
  Bunun üzerine Yılmaz'ı arayan jandarma ekipleri, Oğuzeli İlçesi'ne bağlı Dokuzyol Köyü'ndeki evine gitti. Yılmaz'ın Ankara'da olması nedeniyle tebligat evde bulunan kardeşine yapıldı. Kardeşinden jandarma ekipleri tarafından Müslüm Esen'in şikayeti nedeniyle arandığını öğrenince şoke olan Mustafa Yılmaz, kendisini şikayet eden Müslüm Esen'in psikolojik sorunları bulunan bir kişi olduğunu söyledi. DHA muhabirine telefonla konuşan Yılmaz, soruşturma açan savcılığı da eleştirip, şunları söyledi:

  “Savcılık tarafından arandığımı öğrenince şoke oldum. Cumhuriyet savcısı ifade için beni arıyormuş. Olayı araştırdım, akli dengesi yerinde olmayan bir şahıs eline verilen dilekçeyle hakkımda dava açmak istiyormuş. Sayın savcımızın bu şahıs yanına geldiğinde nasıl bir kişiliğe sahip olduğunu anlaması gerekirdi. Bu şahıs yolda gördüğü herkesten ’Beni evlendirin’ diye para isteyen birisidir. Sayın Başbakan eğer bu şahsa evlendirme parası gönderecekse Gaziantep’in Bakanı var, milletvekilleri var, Valisi var. Parayı onlara verirdi. Bana niye parası versin? Ben Cumhuriyet Başsavcısı sayın Esat Semerci ile görüştüm durumu anlattım, şahısla ilgili bilgi verdim. Sayın başsavcı kısa sürede hatanın düzeltileceğini söyledi. Müslüm Esen adlı bu şahsın yanında kim dursa onun psikolojik sorunu olduğunu zaten anlar. Sayın savcımızın bu kişinin eline dilekçeyi verenleri araştırıp ortaya çıkarmasını istiyorum. Jandarma tarafından arandığımı duyunca çok şaşırdım. Talimatla ifademin alınması için Ankara’daki adresimi gösterdim. Eğer talimatla ifademi almazlarsa Ramazan Bayramı için Gaziantep’e geleceğim. O zaman ifademi vereceğim.”

  Uluyatır Beldesi'nde yaşayanlar da Müslüm Esen'in ruh sağlığının bozuk olduğunu, eşinin de bu yüzden eve almayınca, tek başına yaşadığını bildirip, “Akli dengesi yerinde değil. Sürekli herkes hakkında şikayette bulunur” diye konuştu.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı