Gündem Haberleri

  Eski bakan Oral toprağa verildi

  Hürriyet Haber
  15.02.2005 - 15:50 | Son Güncelleme:

  Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hüdai Oral'ın (80)cenazesi Denizli'de devlet töreniyle toprağa verildi. Törende Oral'ın damadı Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, "Bize şerefli bir miras bıraktı" dedi.

  Oral için ilk tören 5 dönem milletvekili olarak görev yaptığı CHP'nin Denizli İl Binası önünde düzenlendi. Buradaki törene CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz, Türk Parlamenterler Birliği Başkanı Hasan Korkmazcan, CHP eski Genel Sekreteri Adnan Keskin, milletvekilleri, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, ailesi ve vatandaşlar katıldı.

  "MİRAS OLARAK ŞEREFLİ BİR YAŞAM BIRAKTI"

  Törende konuşan Oral'ın damadı Hürriyet Gazetesi Genel Yayın yönetmeni Ertuğrul Özkök, “Ben ve ailem, ömür boyu onun şerefini taşıdık. Miras olarak bize tertemiz bir şeref bıraktı” dedi.

  Oral'ın yeğeni CHP Denizli Milletvekili Haşim Oral ise “Hüdai Oral, örnek bir CHP'liydi. Ülkesini ve şehrini çok seven bir politikacı, çocuklarını çok seven iyi bir aile babasıydı” diye konuştu.

  Oral için ikinci tören Denizli Valiliği önünde yapıldı. Denizli Valisi Gazi Şimşek, Oral'ın milletvekili seçildikten sonra Denizli için özveriyle çalıştığını belirterek, “Büyük bir devlet adamıydı. Kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Fikirleri her zaman ışık tutacak” dedi.

  Vilayet önündeki törenden sonra Delikliçınar Meydanı'ndaki Yeni Cami'ye getirilen Oral'ın naşı, öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazından sonra Asri Mezarlık'ta toprağa verildi.
    
  HÜDAİ ORAL
    
  1925 yılında Denizli'nin Buldan İlçesi'nde doğan Oral, ilkokul, ortaokul ve liseyi Denizli'de okudu. Yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde yaptı.

  1951 yılında CHP Denizli İl Başkanı olarak siyasete giren Oral, 1961 yılında CHP Denizli Milletvekili seçildi ve 5 dönem Denizli milletvekilliği yaptı.

  TBMM Adalet komisyon Başkanlığı, TBMM Başkanvekilliği görevlerinde de bulunan Oral, 1963 yılında 3. İsmet İnönü Hükümeti'nde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak görev aldı.

  Oral, evli ve 2 çocuk babasıydı.

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı