Gündem Haberleri

  Eşitlik sevinci

  Emre KIZILKAYA / SAN FRANCISCO
  28.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD Yüksek Mahkemesi’nin, eşcinsel çiftlerin evlilik dahil yasal haklarını heteroseksüel çiftlerle eşit hale getiren kararı ülkedeki eşcinsellerde büyük sevinç yarattı.

  Pek çok kentte kutlamalar yapılırken, en görkemlisi “dünyanın eşcinsel başkenti” olarak anılan, nüfusunun yüzde 18’i eşcinsel olan San Francisco’daydı. Kentin ana caddeleri eşcinselliğin simgesi gökkuşağı bayraklarıyla donatıldı, binlerce kişi, sevinç gösterileri ile gay barları ile ünlü Castro semtine aktı.

  /images/100/0x0/55eb08adf018fbb8f8a6b39b

  TEZAHÜRATLAR OBAMA’YA

  Castro’yu dolduran coşkulu kalabalığın tezahürat yaptığı kişilerin başında karara destek veren Başkan Barack Obama geliyor. Birçok eşcinsel için Obama, “Gelmiş geçmiş en iyi başkan.” Alkışlanan ikinci kişi ise Yüksek Mahkeme’deki oylamada eşcinsellerin yanında yer alarak kararın 4’e karşı 5 oyla kabul edilmesini sağlayan yargıç Anthony Kennedy. Kennedy, Cumhuriyetçi başkan Ronald Reagan döneminde atanmış olsa da, yeri geldiğinde liberal görüşleri savunmaktan vazgeçmeyen bir isim ve bu yüzden demokratlar arasında da son derece popüler.

  Artık biz de evlenebileceğiz

  ABD’nin kamuya açık ilk gay barı olan ve 1971’den itibaren eşcinsel hareketin merkezi haline gelen Twin Peaks Tavern’de konuştuğumuz lezbiyen çift Melissa Vega ve Aura O’Brien, “Çok mutluyuz. Artık biz de evlenebileceğiz. Tanrı yargıç Kennedy’i kutsasın” dedi.

  ABD'DE EŞCİNSELLERE MÜJDE / FOTO GALERİ

  Gezi benzetmesi

  Castro’daki kutlamalara katılan Jack Sale ve Owen Stephens çifti Türk olduğumuzu öğrendiğinde hemen Gezi olaylarını hatırlattı ve iki olay arasında benzerlik olduğunu ileri sürdü. Stephens,  “Burada bizimle beraber tüm ilerici heteroseksüeller de kutlama yapıyor. Sizde de yüzbinlerce kişi ağaçlar için yürürken aralarında her görüşten insan yok muydu” diye sorarken Jack Sale ise, “Hükümetlerimiz gerçekleri öğrenmemizi istemese de artık hiçbir şeyi gizleyemiyorlar” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı