Gündem Haberleri

  Eşitlik isteyen 23 Nisan valisi, okuluna alınmıyor

  Mustafa KINALI/İSTANBUL
  12.10.2003 - 01:51 | Son Güncelleme:

  Doğduğu günden beri kasları eriyen 17 yaşındaki İsa, 23 Nisan Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda, İstanbul Valisi Muammer Güler'in koltuğuna oturdu ve birkaç dakika da olsa valilik yaptı. Verdiği tek talimat ise ‘‘Eğitimde fırsat eşitliği sağlansın’’ oldu. Ancak, hastalığı nedeniyle 2 yıl ara verdiği okulunda 7'nci sınıfa, yaşı büyük olduğu gerekçesiyle kabul edilmedi.

  Yeltek Ailesi'nin 17 yaşındaki oğulları İsa ile 9 yaşındaki oğulları İbrahim'de, doğuştan kas erimesi hastalığı var. İsa 1 yaşındayken el ve ayak parmakları ters dönmeye başladığı için, annesinin özenerek kendisine aldığı ayakkabılarını bile giyemedi. 12 yaşında ellerini kullanamamaya başladı. Günden güne ayakları da zayıflıyordu. Aynı yıl tekerlekli sandalyeye mahkum oldu. Kardeşi kendisine göre biraz daha şanslıydı. Yürüyebiliyor, ellerini kullanabiliyordu.

  Alişan Yeltek, gözlerinin önünde eriyen oğlu İsa'nın da yürüdüğünü, koştuğunu, kendisiyle futbol oynadığını görmek için, kendi deyişiyle canını bile vermeye razıydı. Tavsiye edilen uzman doktorlara oğlunu göstermek için Bingöl'den gelerek İstanbul'a yerleşti. İlk olarak İsa'yı Üsküdar'da bir kemik hastalıkları uzmanı muayene etti. İsa'ya, bir süre iğne tedavisi uygulandı. Biraz iyileşir gibi oldu. Kendisini daha güçlü hissediyordu. Ancak kısa süre sonra aşırı halsizlik başgösterdi. Başka bir doktora götürülünce, İsa'ya doping iğneleri yapıldığı, bir önceki doktorun yanlış tedavi uyguladığı tespit edildi.

  EĞİTİMDE EŞİTLİK

  Tuzla'da küçük bir börekçi dükkanı işleten Alişan Yeltek, maddi durumu elverişli olmadığı için İsa'yı tedavi ettirememenin acısını yaşıyor. Tuzla Çağrıbey İlköğretim Okulu 7'nci sınıf öğrencisi İsa, 17 yaşına geldiğinden, yönetmeliğe göre, yaşı büyük olduğu için bu yıl okula alınmadı. Oysa hastalığı nedeniyle iki yıl okuluna ara veren İsa, okula gitmeyi çok istiyor. Okul yönetimi, İsa'ya Açık İlköğretim Okulu'na kayıt yaptırmasını tavsiye etmiş. İsa, sık sık arızalanan tekerlekli sandalyesiyle, ara sıra okul bahçesine ‘‘Belki alırlar’’ umuduyla gidiyor. İsa, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda, İstanbul Valisi Muammer Güler'in koltuğuna oturdu. Birkaç dakika kendisini vali gibi hissetti. Verdiği tek talimat ise ‘‘Eğitimde fırsat eşitliği sağlansın’’ oldu. O günü tatlı bir gülümsemeyle anımsayan İsa, ‘‘Durumumu vali beye aktarmış ve okuluma alınmadığımı söylemiştim. Vali bey de gerekeni yapacağını söylemişti. Ama bu yıl da okula gidemedim. Kimse bir şey yapmadı. Okumak istiyorum’’ diyor, gözlerine birkaç damla yaş yerleşirken.

  Vali Güler'in kendisine söz verdiği akülü araç ile okuluna alınacağı günleri sabırsızlıkla bekleyen İsa, bir de çok sevdiği şarkıcı Alişan'ın kendisini ziyaret etmesini istiyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı