Gündem Haberleri

  Eşinin yumruğuyla sakat kalan kadın, 140 bin YTL tazminat aldı

  ADAPAZARI(Sakarya), (DHA)
  25.08.2006 - 14:43 | Son Güncelleme:

  Adapazarı’nda 7 yıl önce eşinin attığı yumrukla sol tarafı felç olan 29 yaşındaki Hafize Başiş, eşi aleyhine açtığı tazminat davasını kazanarak, eski eşinden icra yolu ile 140 bin YTL tazminat aldı. Genç kadın hayata bağlanabilmek için aldığı tazminatla tedavi olup yeniden yürümek istediğini söyledi.

  Adapazarı’nda 1998 yılında eşi Ekrem Başiş ile tartışan 29 yaşındaki Hafize Başiş, ensesine aldığı yumruk darbesiyle felç oldu. 1 çocuk annesi Hafize Başiş, olayın ardından İngiltere’de tedavi görmek amacıyla eşi aleyhine Adapazarı 1'inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde tazminat davası açtı. Başiş, çocuğunu da alarak eşinden ayrı yaşamaya başladı. Daha sonra boşanma davası da açan Hafize Başiş'in bu davası ise henüz sonuçlanmadı.

  İki yıl süren yargılama sonrasında mahkeme kararını verdi. Buna göre mahkeme heyeti koca dayağıyla sakat kalan kadına 93 bin YTL maddi, 10 bin YTL manevi olmak üzere toplam 103 bin YTL tazminat ödenmesine karar verdi. Ancak eşi bu karara yargıtay nezdinde itirazda bulundu. Yargıtay da yerel mahkemenin verdiği kararı onaylayınca karar kesinleşti ve eşinin yumruğuyla sol tarafı felç olan Hafize Başiş, yasal faizleriyle birlikte 140 bin YTL para aldı.

  TEK DİLEĞİ YENİDEN YÜRÜYEBİLMEK

  Davanın karara çıkmasından sonra Hafize Başiş gazetecilerle görüşmek istemedi. Hafize Başiş’in avukatı Kubilay Köse, genç kadının kazandığı tazminat ile tedavi olmak ve kendisine yeni bir hayat kurmak istediğini söyledi. Müvekkilinin tek umudunun yürüyebilmek olduğunu kaydeden Avukat Kubilay Köse, “Hafize Başiş'in tek isteği yürümek. Bunun için uğraş veriyor. Davanın karara çıkmasından sonra Alman Hastanesi’ne gitti. Ancak burada yapılacak bir şey olmadığını söylediler. Şimdi Ankara'da özel bir hastaneye gidecek. Tazminattan kazandığı parayı eski sağlığına kavuşmak için kullanacak. Eğer sağlığına kavuşamazsa, Adapazarı'ndan bir ev alıp oğlu ile birlikte yaşamını sürdürmeyi düşünüyor” dedi.

  DAVAYI KAYBETMEKTEN KORKUYORDU

  Süren yargılama sırasında davayı kaybetmekten korkan Hafize Başiş, “Tek korkum mahkemeyi kaybetmek. Çünkü sağlığıma yeniden kavuşabilmek için ameliyat olmam gerekiyor. İngiltere’de bu konuda başarılı ameliyatlar yapıldığını öğrendim. Bu nedenle İngiltere’ye giderek ameliyat olmak istiyorum. Eğer mahkemeyi kaybedersem ameliyat da olamam” diye endişesini dile getirmişti. Adapazarı Yazlık Beldesi’nde oturan Hafize Başiş'in eşi Ekrem Başiş, 1998 yılında eşini dövdüğü için Sakarya 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandı. Yargılama sürerken mahkeme Ekrem Başiş'e şartlı salıverme yasasının çıkmasıyla ceza vermedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı