Gündem Haberleri

  Eşin e-postasını okumaya 3 ay hapis

  Reha ERUS/ROMA
  21.10.2003 - 01:59 | Son Güncelleme:

  İtalya'da Milano Temyiz Mahkemesi, kocasının e-postasını okuyan bir kadını, ‘‘eşinin Özel yaşantısını ihlal ettiği’’ gerekçesiyle suçlu buldu. Mahkeme, kadına verilen 3 aylık hapis ve 10 bin Euro para cezasını onayladı.

  M.O. adlı kadının kocası D.O, eşinin elektronik postasını okuyup kendisini aldattığını öne sürerek mahkemeye başvurdu. Mahkeme, e-postanın kişisel ve özel bir iletişim aracı olduğuna karar vererek M.O. adlı kadının özel yaşantıya saygısızlık suçu işlediğine karar verdi. İtalyan Ceza Yasası'nın 608'inci maddesine göre kişiye gönderilen özel mektupların okunması suç teşkil etmekte. Kadının e-postayı okumasını aynı yasa gereği suç sayan ve 3 aylık hapis ve 10 bin Euro para cezası veren mahkemenin kararına itiraz eden avukatları, Temyiz Mahkemesi'ne başvurdular. Temyiz Mahkemesi de M.O'yu ‘‘eşi bile olsa özel yaşantıya karıştığı için’’ suçlu bularak cezayı onayladı. Çiftin boşanma davası ise bir başka mahkemede sürüyor.

  Aynı mahkeme, karı-koca arasında yaşanan bir hırsızlık olayını ise ‘‘Aile içerisinde hırsızlık adi suç olarak sayılmaz’’ şeklinde yorumladı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı