Gündem Haberleri

  Eşimi görür görmez aşık oldum

  Hürriyet Haber
  15.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye'nin yetiştirdiği en yetenekli bilim adamı ve yöneticilerden olan Dr. Cem Kozlu, Türk Hava Yolları'nın çok daha iyi bir çizgiye geleceği inancında. Ama her çalışanın, her birimin biraz daha özen göstermesi gerekiyor. Cem Kozlu, koyu bir Fenerbahçeli. Burhan karaçam'ın Fenerbahçe'ye başkan olmasını istiyor.

  Cem Kozlu, Yönetim Kurulu Başkanı olduğu THY'nin daha çağdaş bir hizmet sunabileceğini belirtiyor ve THY ile ilgili eleştirilerini çok açık ve net söylüyor. Genel Müdür Yusuf Bolayırlı'ya sevgilerle...

  - Zamanında kalkışlar konusunda istediğim seviyede değiliz, bir. İkincisi, yer hizmetlerinde yolculara benim arzuladığım seviyede hizmet götüremiyoruz. Yolcunun bir sorunu olduğunda inisyatif kullanıp, gerektiğinde riziko alıp o sorunu orada çözebilmek lazım. ‘‘Bu bileti ben kesmedim’’ ya da ‘‘Bize böyle talimat verdiler, gidin Genel Müdürlük halletsin’’ gibi sözler olmamalı. Bunu kamu şirketi ortamında yapmanın zor olduğunu da biliyorum. Çünkü inisyatif kullanıp en ufak bir hata yaptığınızda hemen suçlanıyorsunuz, müfettişler gelip size ceza yazıyorlar. Bin kere doğru karar verirsiniz kimse size madalya takmaz, ama bir hata yapın hemen maaşınızdan keserler, kıdeminizi durdururlar. Buna rağmen yer hizmetlerinde daha iyi olmamız lazım.

  Bunca yıllık eğitim ve özel sektör birikimi olan Cem Kozlu, siyasette ne ummuş, ne bulmuş...

  - Türkiye'deki siyasi parti yapısını çağın gerisinde görüyürum. Bizzat gidip Japonya'daki Liberal Demokrat Parti ile Amerika'daki Halkçı Parti'nin genel merkez yapılarını inceledim. Sonra dönüp bunlarla ilgili raporlar hazırladım. Türkiye'de siyasi parti liderleri çok güçlü, parti içinde ekip çalışması olmuyor. Bizde siyaset hissiyat ve kanaat üzerine kurulu. Araştırmanın kararlardaki ağırlığı çok az.

  Bu ufak tefek adam bir gün Türkiye'nin kaderinde rol almaya hazır gibi.

  - Yener bey, Türkiye'nin yönetiminde rol oynamak isterim. Ayrıca siyasette şunu öğrendim ki, kapıları kapayacak şekilde hayır ya da evet dememek lazım. Siyasete yine girerim tabii, niye girmeyeyim? Ayrıca çocuklarımın hem tahsilleri, hem de gelecekleri konusunda yükümlülüklerimi de yerine getirdim. Huzurluyum, bir acelem yok. İleri yıllarde neler olacak, bakalım.

  İlk ve son yemeğimi karım Anne’a yaptım

  Kardeşimin AFS'yle Amerika'ya gelen Haluk adlı arkadaşını görmek için Cincinatti'ye gittim. Yıl 1973. Orada ailenin lise son sınıf öğrencisi kızı Anne'i görür görmez aşık oldum. Çok güleryüzlü, çok hoş bir kızdı. Ben onlara bir saat mesafede Daytona'da çalışıyordum. Bir süre sonra babasına telefon açıp kızıyla çıkmak için izin istedim. Türk usulü bu davranışım garip gelmiş ama, çok da hoşuna gitmiş. İzin verdi, çıkmaya başladık. Anne de benden hoşlandı. Hayatımın ilk ve son yemeğini onu evime davet ettiğimde yaptım. Anne, kendi ellerimle hazırladığım İzmir köfte, pilav ve tel kadayıfı parmaklarını ısırarak yedi. 1980 yılında evlendik.

  Mesut bey aslında çok espritüeldir

  Mesut Yılmaz askerlik arkadaşımdır, annelerimiz de çok uzun yıllar Ayaspaşa'da yanyana apartmanlarda oturdular. Mesut bey eskiden de çok okurdu. Memleket meseleleriyle fevkalede ilgilenir, iddialı çözümlerini herkesle tartışırdı. Zamanını hiç aylak geçirdiğini görmedim. Adı asık suratlıya çıktı ama, aslında çok esprilidir.

  Fener'in ideal başkanı Burhan Karaçam’dır

  Çocukluğum Fenerbahçe'de geçtiği için Fenerbahçe taraftarıyım. Fenerbahçe'nin artık cesur hareket edip yeni bir başkan profili çıkarması lazım. Kulübü bir işletme gibi yönetecek, spor siyasetinden uzaklaştıracak dinamik, cesur biri lazım. Bence Burhan Karaçam bu profile çok güzel uyuyor.

  TV'de aynı haberi 15 kere veriyorlar

  Hem zaman yokluğundan, hem de bir şey bulamadığımdan haberler dışında TV izlemiyorum. Aynı haberin on beş kere verilmesi garibime gidiyor. Şiddet ve seksin dışında hiçbir şey halkın ilgisini çekmezmiş gibi bir varsayım var.

  Cuma ve bayram namazına giderim

  İnançlı bir kimseyim, İslamın büyüklüğünü ailemle, çocuklarımla paylaşmışımdır. Fırsat oldukça cuma ve bayram namazlarına giderim. İyi bir Müslüman olarak yaşamaya çalışırım, başkalarıyla olan ilişkilerimde de.

  Bahçesinde Sebze yetiştiriyor

  Cem Kozlu, okul arkadaşı Mahmut Tarzi'yle birlikte 1985 yılında aldıkları tarihi koşkü restore ettirip aşı boyalı modern bir ev haline getirmiş. Cem Kozlu evinin bahçesinde bahçıvanlık yapmaktan büyük zevk alıyor. Özenle koruduğu küçük serada kıvırcıktan maydanoza, ıspanağa kadar çeşitli sebzeleri kendi eliyle yetiştirip sofrasına taşıyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı