Gündem Haberleri

  Eşi türbanlı öğretmen yurtdışında çalışamaz

  Eyüp KELEBEK- Kemal ATLAN/ESKİŞEHİR, (DHA)
  24.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Din Kültürü öğretmeni Abdullah Yılmaz sınavı kazanmasına rağmen yurtdışı görevine eşi türbanlı diye atanmadı. Danıştay, Yılmaz’ın yurtdışına atanmamasını doğru bir işlem kabul eden Eskişehir İdare Mahkemesi’nin verdiği kararı onayladı.

  DANIŞTAY, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Türk Cumhuriyetlerinde görevlendirmek üzere açtığı sınavı ikincilikle kazanan, ancak yapılan soruşturma sonucu, eşinin tesettürlü olması nedeniyle yurt dışına gönderilmeyen din dersi öğretmenini haksız buldu. Öğretmenin avukatı, AİHM’e başvuracakları söyledi.

  Eskişehir Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde din kültürü öğretmeni olarak görev yapan evli 3 çocuk babası 41 yaşındaki Abdullah Yılmaz, DSP-MHP ANAP koalisyon hükümeti döneminde Milli Eğitim Bakanlığı’nın Türk Cumhuriyetlerinde görevlendirmek için açtığı sınava başvurdu. Türkiye genelinde çok sayıda öğretmenin katıldığı 2000 yılındaki sınavda ikinci olan Abdullah Yılmaz’ın ataması yapılmadı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın "görevlendirilmeniz uygun görülmemiştir" tebligatıyla karşılaşan Abdullah Yılmaz, DSP’li Metin Bostancıoğlu’nun başında olduğu Milli Eğitim Bakanlığı’na Eskişehir İdare Mahkemesi’nde dava açtı. İdare Mahkemesi, Yılmaz’ın başvurusunu olumsuz buldu. Abdullah Yılmaz bunun üzerine avukatı aracılığıyla Danıştay’a başvurdu.

  Danıştay 2’nci Dairesi, Abdullah Yılmaz hakkında Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından hazırlanan, ’19.06.1987 tarihinde Kayseri’de Atatürk büstünün tahrip edilmesi olayı ile ilgili gözaltına alındığı, çıkarıldığı mahkemece serbest bırakıldığı. Ev yaşamında harem- selamlık uyguladığı, eşi Ayşe Yılmaz’ın günlük yaşamında tesettüre uygun olarak giyindiği, ancak görev yaptığı okulda peruk taktığı" şeklindeki raporu doğrultusunda idare mahkemesinin verdiği kararı onadı.

  AİHM’YE GİDECEKLER

  Eskişehir Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde Din Kültürü Dersi öğretmeni olan Abdullah Yılmaz’ın avukatı Vahap Ata "İç hukuk yolları tüketildiğinden dolayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurmaktan başka bir yolumuz kalmadı. Milli İstihbarattan gelen ve dosyaya dayanak olan belgede tamamen ev yaşamında haremlik seramlık uygulandığı ve eşi Ayşe Yılmaz’ın günlük yaşamında tesettüre uygun olarak giyindiği, ancak görev yaptığı okulda peruk taktığı şeklinde bilgiler mevcuttur. Hakkında daha önce Kayseri’de bir Atatürk büstü ile ilgili bir iddia vardır. Fakat bu iddia tamamen gerçek dışı olup, bu konuda takipsizlik kararı verilmiştir" diye konuştu.

  Okul yolundaki türbana yasak kriz çıkarmıştı

  DANIŞTAY bu kararından önce de, 8 şubatta, okula geliş - gidişlerinde türban takan bir öğretmenin anaokuluna müdür olmasını sakıncalı bulmuştu. Danıştay kararında, ’öğretmenin iyi örnek olması gerektiği’ belirtilerek, okula geliş - gidişte dahi olsa, yasal düzenlemeye aykırı tutum ve davranışlardan kaçınılması gerektiği vurgulanmıştı. Danıştay’ın kararı özellikle de siyaseti AKP çatısı altında yapanların tepkisini çekmişti. Gerek Başbakan Erdoğan gerek Dışişleri Bakanı Abdullah Gül konuyla ilgili sert açıklamalar yapmıştı. Hükümetten gelen bu açıklamalara cevap veren Danıştay tepkilerin hukuka aykırı olduğunu belirtmişti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı