Gündem Haberleri

  Esenyurt'un yeni belediye başkanı belli oldu

  Eyüp SERBEST/İSTANBUL
  20.12.2017 - 15:31 | Son Güncelleme:

  ESENYURT Belediyesi’nde Necmi Kadıoğlu’nun istifasıyla boşalan Belediye Başkanlığı’na AK Partili Ali Murat Alatepe seçildi. Seçimde CHP Grubu, CHP İl Başkanı Cemal Canpolat’ın da katıldığı toplantının ardından belediye başkanlığı için aday açıklamadı. CHP’li meclis üyeleri oy da kullanmadı.

  İstanbul Valisi Vasip Şahin, Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu’nun geçtiğimiz Cuma günü istifasının ardından yeni başkanlık için seçim izni vermişti. Belediye Meclisi’nde dün saat 15.00’te yapılan seçim için AK Parti, Esenyurt Belediyesi Meclis Üyesi Ali Murat Alatepe’yi aday gösterdi. CHP adayının ise yapılacak bir toplantının ardından açıklanacağı belirtildi. Ancak CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat’ın da katıldığı toplantıdan belediye başkanlığı için aday göstermeme kararı çıktı.
  Esenyurtun yeni belediye başkanı belli oldu
  Saat 15.00’te başlayan oy verme işlemini AK Partili Grup Başkan Vekili ve Belediye Başkan Yardımcısı Emin Batmazoğlu yönetti.

  Seçim öncesi CHP Grubu adına söz alan Grup Başkanvekili Yavuz İren, “Demokrasi tek başına seçim değildir. Milli iradenin her şeyin üzerinde olduğuna inandığını söyleyenler, demokrasinin hiç de gereği olmayan bir süreci yaşatıyorlar bize… Bu lüks bir restoranda yemek yiyip, hesap vermeden arka kapıdan çıkıp gitmeye benziyor. Keşke biraz daha devam etseydi. Sonra seçimle başka bir arkadaş gelseydi. Biz bu nedenle belediye başkanımıza sahip çıkmak istiyoruz…”

  GÖKDELEN YAPMAKTAN VAZGEÇELİM

  “Esenyurt Sayın Tayyip Bey’in dediği gibi beton yığını haline getirilip, ihanet edilen bir yer haline gelmesin. Gökdelen yapmaktan vazgeçilsin. İmar yolsuzluğu ve imarzede oluşmasın. Yeni başkana bununla ilgili yapacağı her şeyde yanında olacağımızı söylüyoruz.”

  DEMOKRASİ İŞLETİLMEDİ

  “Biz buradaki seçim oylamasına katılmak istemiyoruz. Demokrasi burada işletilmedi. Demokrasinin işletilmediği yerde yapılanın demokrasi olmadığını düşünüyoruz.”

  AK PARTİ’DE FİRE YOK

  Esenyurt Belediyesi Meclisi’nin toplamda 45 üyesi bulunuyor. Üyelerden 32’si AK Partili, 13’ü ise CHP’li. AK Partili üyelerin tümü Ali Murat Alatepe için oy kullandı. Alatepe 32 oyla Esenyurt’un yeni belediye başkanı oldu.

  İKTİSATÇI BAŞKAN

  Esenyurt’un yeni başkanı Ali Murat Alatepe 51 yaşında ve üç çocuk babası. İktisat Fakültesi Yerel Yönetimler ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu. İşletme Ana Bilimdalı’nda yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Emlak değerleme ve yatırım uzmanı. 2004 yılından bu yana AK Parti’de siyasetin içinde. Esenyurt İlçe Meclisi üyesi Ali Murat Altepe, aynı zamanda İBB Meclisi üyesi ve İBB Halkla İlişkiler Komisyonu Başkan Vekili. Esenyurt’ta Kızılay ve İlim Yayma Cemiyeti kurucuları arasında olan Ali Murat Altepe, ayrıca iki kurumda da başkan yardımcısı olarak görev yapıyor. Ali Murat Alatepe 10 yıldır da Kıraç Spor Kulübü Başkanlığı görevini yürütüyor.

  YÜZDE 13’LÜK FARKLA KAZANMIŞTI

  2014 yılındaki yerel seçimlerde AK Partili mevcut belediye başkanı Necmi Kadıoğlu, CHP’li Çetin Çapan’a karşı yarışmıştı. AK Parti 161 bin 729 seçmenle oyların yüzde 47’sini almıştı. Çetin Çapan ise 118 bin 867 oyla oyların yüzde 34.6’sını almıştı.

   

  Esenyurt'un yeni belediye başkanı belli olduEsenyurt’ta Necmi Kadıoğlu’nun istifasıyla boşalan belediye başkanlığı için seçim yapıldı. AK Parti Ali Murat Alatepe’yi aday gösterirken, CHP grubu aday çıkartmadı ve oy kullanmayacaklarını açıkladı. 45 üyeli Esenyurt Belediye Meclisi'nde AK Parti'nin 32, CHP'nin ise 13 üyesi bulunuyor. Seçime tek aday olarak katılan Ali Murat Alatepe, Esenyurt'un yeni başkanı oldu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı