GeriGündem Esat Edin çadırı ‘çocuklar oynasın’ diye kurmuş
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Esat Edin çadırı ‘çocuklar oynasın’ diye kurmuş

Sel kurbanı Esat Edin ve çocukları için kampta ve çevre köyde yas var.

BALIKESİR'in Edremit İlçesi’ne bağlı Mehmetalan Köyü’nde, dağda etkili olan yağışın ardından meydana gelen selde yaşamını yitiren Kemer Country’nin sahibi Esat Edin ile oğlu Mete Cem (12), kızları Serra Şirin (10) ve Aliye Asri’nin (7) içinde bulunduğu çadırı, gündüzleri çocukların oynaması için kurduğu öğrenildi. Kampta kalanların, Edin ailesinin kaldığı ağaç evlerin önüne anılarını yaşatmak için çam kozalakları, ağaç parçaları ve çay taşlarından sevgiyi ve dostluğu simgeleyen şekiller yaptıkları gözlendi.

Kemer Country’nin sahibi 48 yaşındaki Esat Edin, Şeker Bayramı tatilinden yararlanarak, kolon kanseriyle mücadele ederken 40 yaşında kaybettiği eşi Mehpare Edin'in yokluğunu çocuklarına hissettirmemek, annesiz geçen ilk bayramlarında çocuklarına verdiği, çadır kurup kamp yapma sözünü yerine getirmek için, Kazdağları’nın Kirişlik Vadisi eteğinde kurulu olan Hızır Kamping'e geldi. Burada bulunan bongolov tipi 2 ayrı ağaç ev kiraladı. Gündüzleri de çocukların oynaması için bungolov tipi evlerin önüne çadır kurdu. Edin ailesi, perşembe günü başladıkları tatillerinin ilk gününü kampı gezerek, ertesi günü ise alan kılavuzu Kadir Akdoğan (32) ile Kazdağları'na çıkarak geçirdi.

SARIKIZ TEPESİ’NE GİDECEKLERDİ

Esat Edin ve çocukları ile Kaz Dağları’nda son derece güzel bir gün yaşadıklarını, neşe içinde dağda kestane topladıklarını aktaran Kadir Akdoğan şunları anlattı:
“Çok güzel ve çok sevimli çocuklardı. Onlara dikenli kestaneleri nasıl açacaklarını gösterdim. Babalarına sürekli dağdaki bitkiler ve meyveler ile ilgili sorular soruyorlardı. Ölen anneleri ile birlikte 2 yıl önce gittikleri Peru dağları ile Kazdağları'nı kıyaslıyorlardı. Çok güzel bir gün geçirdik. Ertesi gün de efsanevi Sarıkız Tepesini gezmek için sözleşmiştik. Akşam onlar kampa geri döndü. Gece bu korkunç olay meydana geldi. Şaşkınım, üzgünüm. Duyunca olay yerine gittim. Cem'in cesedini gördüm. Kendimi tutamadım. Sinirlerim gerildi. İda (Kazdağı'nın mitolojideki adı) onları koynuna aldı. Toprakları bol olsun.”

ÇADIRI BİRLİKTE KURMUŞLAR

Yaşanan dehşet gecesini anlatan Hızır Kamping'in sahibi 60 yaşındaki Hızır Can ise kampın bulunduğu bölgeye fazla yağmur yağmadığını, ancak dağın zirvesinden gelen sel sularının çadırı sürükleyip götürdüğünü aktardı. Hızır Can şunları söyledi:
“Edin ailesi 2 ayrı bongolov kiralamıştı. Kendileri bu bongolovlarda kalıyorlardı. Geldikleri ilk gün, otomobillerinde getirdikleri bir çadırı kurmak için bizden izin istediler. Esat bey ve çocuklar çadırı birlikte kurdular. Esat bey çocukların çadır kurmasını öğrenmek istediğini ve gündüzleri bu çadırda oynamak istediklerini söylüyordu. Geceleri bongolovlarda kaldılar. Bizim çadırda kalacaklarından bilgimiz yoktu. O gece her şey 10 dakikanın içinde oldu bitti. Bir kabus gibiydi. Gece çadıra girdiklerini biz görmedik. Yağmurdan önce sel geldi. Bu nedenle kaçamamışlar. Hemen kaldıkları ağaç eve koştuk ama kimse yoktu. Ondan sonra çadırda kaldıklarını anladık. Kampingde ağaç evlerde kalan kimse zarar görmedi. Jandarma Komutanlığı benim bilgime başvurdu. Çocukların İngilizce öğretmeni olan Sara da bildiklerini anlattı. Bizim ihmalimiz söz konusu değil. Çok üzüldük. Olayın şokunu halen atlatabilmiş değiliz.”

Olay gecesi 22 kişinin konukladığı kampingde, bayram tatilinin de sona ermesi ile bu sabah 18 konuğun ayrıldığı, 4 konuğun ise kalmaya devam ettiği öğrenildi.

KÖY YAS TUTUYOR

Mehmetalan Köyü Muhtarı Ali Rıza Akbulut da ölümle sonuçlanan üzücü olayı ‘doğa faciası’ olarak tanımladı, “Bütün köy olarak çok üzüntülüyüz, yas tutuyoruz. Bu akşam olayda yaşamını yitiren Edin ailesi için yemek vereceğiz ve onlar için dualar edeceğiz. Yaşanan olaylardan kimse sorumlu tutulamaz. İşletme sahibinin de bu olayda bir kusuru yok. Duyulmuş, görülmüş bir olay değil. Çok özgünüz, ancak ölenleri de geri getirmek mümkün değil. Toprakları nur dolsun. Olayla ilgili olarak jandarma soruşturma başlattı. Herkesin ifadesini alıp, bıraktılar” dedi.
Esat Edin'in, çocuklarıyla birlikte Hızır Kamping'e geldiği Mercedes marka otomobilinin ise seldan zarar görmediği, arkadaşları tarafından İstanbul'a götürüldüğü belirtildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle