Gündem Haberleri

  "Esad'ın Moskova'ya gelmesi konuşulmadı"

  Hürriyet Planet
  19.07.2012 - 13:19 | Son Güncelleme:

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dış politika danışmanı Yuri Uşakov, Suriye lideri Beşar Esad’ın Moskova’ya sığınmasının gündemde olmadığını söyledi.

  Rus RIA Novosti haber ajansına konuşan Uşakov, Putin’in dün Başbakan Tayyip Erdoğan’la yaptığı görüşmede de ABD Başkanı Barack Obama’yla yaptığı telefon konuşmasında da Esad’ın Suriye’den ayrılması halinde nereye gideceği konusunun gündeme gelmediğini söyledi.

   

  Uşakov, Esad’ın Rusya’ya gelip gelmeyeceğiyle ilgili bir soru üzerine de kendisinin bu tarz planlar konusunda bir şey duymadığını belirtti.

   

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da geçtiğimiz günlerde Moskova’nın Esad’a sığınma sağlayabileceğiyle ilgili haberleri “şaka” olarak değerlendirmişti.


  ESAD NEREDE?

  Dünkü bombalı saldırının ardından Esad’ın kamuoyu önüne henüz çıkmaması tartışmaları da beraberinde getirdi.

   

  Guardian gazetesi Esad’ın saldırıdan yaralı kurtulduğunu ve uçakla Lazkiye’ye götürüldüğünü, eşi Esma Esad’ın da Rusya’ya gittiğini öne sürdü.

   

  ERDOĞAN "TEKLİFİMİZİ DÜŞÜNÜYOR" DEMİŞTİ

  Rus yetkililer yaptıkları açıklamalarda Esad’ın iktidarda kalması gibi bir dertleri olmadığını ancak Esad’ın kaderine Suriye halkının karar vermesi gerektiğini belirtiyor.

   

  Başbakan Erdoğan ise dün Rusya’dan döndükten sonra yaptığı açıklamada Putin’in Esad’sız Suriye’ye olumlu baktığını belirterek “Teklifimizi düşünüyor” demişti.

   

  Erdoğan’ın “Cenevre’de yapılmış toplantı önemli bir yol haritasıdır” sözlerine Putin’in, “Rusya, Türkiye’nin Cenevre eylem gurubu toplantısında alınan kararları desteklemesini olumlu karşılıyor” şeklinde bir yanıt vermişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı